Pomysł na lato

Polskie wybrzeże stało się dla większości z nas wakacyjną ostoją. Nawet, gdy pogoda nie taka, ludzi za dużo, a plaża nie bardzo, często jeździmy tam z przyzwyczajenia. Niektórzy jadą dla dzieci, inni, bo blisko, chociaż narzekamy, że za drogo. Ja jadę tam każdego roku, bo lubię. Lubię przemierzać morskim brzegiem kilometry do pobliskich miasteczek, odkrywać miejsca, w których życie płynie spokojniej, a świat można zobaczyć z innego punktu widzenia. I nawet jeśli pogoda jest nie do końca plażowa, warto wychylić się zza parawanu i zauważyć, że nie tylko piasek i woda nas tam otacza.
Dla mnie odskocznią są latarnie morskie. Dostępnych dla turysty jest 15 budowli z cudownymi starymi schodami, w których wnętrzu czuć zapach przeszłości, a na
ścianach można odnaleźć wyryte podpisy naszych rodziców. Miejsca, gdzie przez chwilę możemy poczuć się zmęczeni i wielcy, jak już osiągniemy ich szczyt.

Szlakiem latarni morskich
Właściwie każda z nich jest inna i chociaż nie wszystkie wnętrza są udostępnione do zwiedzania dla turystów (latarnia Gdańsk, Kikut, Czołpino, Jastarnia), myślę, że warto zobaczyć każdą z nich. Niektóre położone są na odludziu, inne w samym centrum letniej turystyki.

Ceny biletów wahają się od 2,5 do 10 zł.
Świnoujście (1) - to jedna z najwyższych na świecie latarni - 64,8 m. Do pokonania jest ponad 300 stopni.
Kikut (2) – nie jest udostępniona do zwiedzania dla turystów, mimo to warto ją zobaczyć. Jej położenie na wzgórzu o wysokości 75 m n.p.m. powoduje, że określa się ją jako najwyższą. Dodatkowo położona jest ona na atrakcyjnych terenach Parku Wolińskiego.
Niechorze (3) – przeszło 200 stopni do pokonania.
Kołobrzeg (4) – ponad 200 stopni.
Gąski (5) – 190 stopni.
Darłowo (6) – nie jest udostępniona do zwiedzania dla turystów.
Jarosławiec (7) – najstarsza z naszych latarni, 226 stopni.
Ustka (8) - 68 stopni.
Czołpino (9) - nie jest udostępniona do zwiedzania dla turystów. Położona na wydmie w Słowińskim Parku Narodowym - naprawdę warta odwiedzenia.
Stilo (10) – 180 stopni. Często określana mianem najpiękniejszej latarni naszego wybrzeża.
Rozewie (11) - 226 stopni.
Jastarnia (12) – najmniejsza latarnia w Polsce. Nie udostępniona do zwiedzania dla turystów.
Gdańsk (13) – najmłodsza, nie jest udostępniona do zwiedzania dla turystów.
Hel (14) – 197 stopni
Krynica (15) – na szczyt prowadzi 115 stopni.

Cudze chwalicie, swego nie znacie
Każdego roku odliczam stopnie, które przeszłam. Przyznaję, że czasami po setnym stopniu zaczyna mi się mylić, więc jeśli ktoś policzył inaczej, to chętnie przyjmę poprawki. Nawet jeśli wchodzę na daną latarnię po raz kolejny, to zawsze z taką samą niecierpliwością oczekuję widoku z jej szczytu. Za każdym razem jest inny. Naprawdę warto. Orientacyjna długość całego szlaku to około 670 km. Dla leniwych polecam Park Miniatur w Niechorzu, gdzie można przebyć cały szlak w skali 1:10.
Hanna Zając

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.