Edukacyjne wybory. Jak dogonić świat?

Kwiecień i maj to w oświacie czas sprawdzania wiedzy i umiejętności uczniów. W tym czasie począwszy od podstawówek, poprzez gimnazja i szkoły średnie odbywają się sprawdziany i egzaminy, zamykające pewien okres kształcenia. Mają one niebagatelny wpływ na dalsze edukacyjne losy młodych, a w konsekwencji na ich przyszłość.
Czas egzaminów to również bardzo często pierwszy okres poważnych refleksji nad przyszłością, zastanawiania się młodych ludzi nad kierunkiem swojej życiowej drogi. Trzeba przyznać, że wybór ten jest niełatwy, należy bowiem zdecydować nie tylko o tym, w której szkole będzie się kontynuowało naukę, ale także wybrać profil kształcenia – a przy tym według specjalistów należy działać strategicznie, analizować rynek pracy, myśleć globalnie (tyczy się to zwłaszcza maturzystów).
Ponieważ jestem przekonana, że większość absolwentów poszczególnych etapów nauczania, mimo wszystko decyzję o formie – kierunku, profilu – kontynuowania nauki podejmuje intuicyjnie, czyli biorąc pod uwagę przede wszystkim własne predyspozycje i zainteresowania, chciałabym przytoczyć 8 rad Grzegorza Kostrzewy-Zorbasa, eksperta od spraw międzynarodowych i publicysty, będących instrukcją dla młodych jak maksymalizować swoje szanse na rynku pracy. Intuicyjny wybór jest oczywiście szczery, ale nie gwarantuje pracy, dlatego warto przyjrzeć się radom opublikowanym przez autora w artykule Świat przyśpiesza – idź w jego tempie, który ukazał się na łamach tygodnika „Sieci”.
Kostrzewa-Zorbas swoje rozważania skierował przede wszystkim do abiturientów oraz absolwentów studiów wyższych i zaczynających pracę. A zatem, po pierwsze:

  1. Podejmuj wyliczone ryzyko i nie bój się porażek. Autor zachęca do korzystania z pojawiających się sposobności oraz do podejmowania ryzyka. Twierdzi, że człowiek jako istota kreatywna musi mieć swobodę prób i błędów. Przede wszystkim jednak uważa, że warto próbować.
  2. Mniej unikalny pomysł i wypróbuj go – chodzi oczywiście o pomysł na siebie, na swoją karierę, „na swoją rolę ekonomiczną i społeczną” jak pisze.
  3. Wybieraj edukację nie na 5, ale na 50 lat przyszłości. Autor dowodzi, że wybór uczelni, kierunku i specjalności nie jest decyzją krótkoterminową, ale długoterminową, ponieważ jak podkreśla: „Wybierasz swoją tożsamość, środowisko i sieć kontaktów na całe życie”. Warto zatem zadbać o to, by oprócz samych studiów zdobyć różnorodne doświadczenie, w postaci staży, szkoleń i kursów.
  4. Wykorzystaj systemy edukacji w Polsce i za granicą – wraca tu kwestia bogactwa doświadczenia, które ma się przysłużyć zawodowej karierze. Według wykładowcy Uczelni Vistuli nic tak nie wspomaga kariery w Polsce, jak dwa filary edukacji: polski i zagraniczny. Ten ostatni poszerza perspektywę i moc kreatywności, pierwszy – daje pogląd na polską rzeczywistość.
  5. Praktykuj u globalnych liderów. Za bezcenne autor uznaje staże, praktyki i zwykłe czasowe zatrudnienie, które pozwala zobaczyć i zrozumieć jak system działa na Zachodzie. Kostrzewa-Zorbas zaznacza jednak, że: „Być tam i wrócić tu, to najkorzystniejszy wybór”.
  6. Zdobądź swobodę w języku uniwersalnym – uniwersalnym, czyli wszechobecnie panującym – angielskim. „Trzeba władać angielskim mniej więcej jak polskim, by zyskać swobodę do celów profesjonalnych i do rozwijania międzynarodowej sieci kontaktów” – pisze publicysta.
  7. Załóż własne przedsiębiorstwo, jeśli to mieści się w twoim zawodzie. Niniejsza rada dotyczy w szczególności absolwentów uczelni, którzy mogą skorzystać z grantów UE i funduszy przeznaczonych specjalnie dla młodych. Autor dodaje: „Możesz na innowacyjności odnieść życiowy sukces”.
  8. Wykorzystuj doradców, ekspertów i instytucje, ale decyduj sam. Oto chyba najważniejsza porada eksperta.

Warto bowiem przy podejmowaniu decyzji o dalszym kształceniu uwzględnić powyższe tezy – zwłaszcza tezy oznaczone numerami od 3 do 6 – i dopasować je do siebie. Należy również pamiętać, że w dzisiejszym świecie zmiany w sferze polityczno-ekonomicznej następują bardzo szybko, dlatego też od współczesnego młodego wykształconego człowieka wymaga się zdobycia wielkokierunkowej wiedzy i uzupełnienia jej umiejętnościami. Pracodawcy premiują mobilność, elastyczność, gotowość do ustawicznego rozwoju, pomysłowość i innowacyjność, przy czym jeśli chodzi o te ostatnie cechy istotna jest umiejętność wcielania ich w życie. Warto o tym wiedzieć już dziś, by mądrze wybrać kierunek kształcenia i zdecydować o swojej przyszłości.
Monika Olkowska

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.