Balcerowicz odkrywa wolność w Lublinie

Katedra Etyki Społecznej i Politycznej KUL zaprasza 8 marca 2013 r. na wykład prof. Leszka Balcerowicza pt. Odkrywając wolność. Wykład połączony jest z promocją książki pod redakcją Pana Profesora pt. Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów
Wykład Profesora Leszka Balcerowicza w  Kolegium Jana Pawła II stanowi jedno z serii spotkań autorskich na temat wolności, której poświęcona jest najnowsza publikacja profesora. Książka "Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów" powstała dzięki staraniom Forum Obywatelskiego Rozwoju. To wybór tekstów, które w większości nigdy dotąd nie zostały przetłumaczone na język polski. Znajdują się w niej teksty myślicieli wolnościowych: od postaci natychmiast z wolnością się kojarzących, jak F. von Hayek, czy L. von Mises, aż po literatów, jak M. Vargas Llosa, opatrzone wstępem Profesora Balcerowicza.
„Odpowiedzią na antywolnościowe presje, które występują w demokracji, nie jest oczywiście odejście od demokracji i związanych z nią obywatelskich swobód, lecz obrona zagrożonych wolności w ramach demokracji i społeczeństwa obywatelskiego. Wymaga to stałych systematycznych i profesjonalnych działań, bo antywolnościowe presje nigdy nie ustaną. A zatem walka o wolność nigdy się nie skończy - chyba że pozwolimy jej zginąć.
Obrona zagrożonych swobód jest w Polsce dotąd zbyt słaba. Nie wszyscy rozumieją, że owa erozja wynika z presji rozmaitych grup (nie tylko związanych z państwem) i aby ją powstrzymać trzeba tworzyć silniejszą obywatelską przeciwwagę. Obronę wolności ogranicza też ogromne
myślowe zamieszanie, jakie dotyczy podstawowych pojęć takich jak państwo, prawa, własność, sprawiedliwość - i sama wolność. Teraz zamęt dezorganizuje myślenie, a przez to - działanie.
W niniejszej książce zgromadziłem kilkadziesiąt znakomitych, w mojej opinii, tekstów na powyższe tematy, w tym takie, które należą do klasyki klasycznego liberalizmu. Mam nadzieję, że ta książka pomoże zmniejszyć wspomniany myślowy zamęt i wzmocni obronę zagrożonych wolności w naszym kraju.”
Leszek Balcerowicz
 
Wykład odbędzie się ósmego marca w Lublinie, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim przy al. Racławickich 14, w Kolegium Jana Pawła II, na 10 piętrze w Sali C-1031, godz. 11.00-13.00. Wstęp wolny.

źródło:kul.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.