Warsztaty historii mówionej w Lublinie

To uznana na świecie metoda badawcza, która pozwala zmienić tradycyjne spojrzenie na historię, nadając jej nowe znaczenie i pole interpretacji.
 
Studenckie Koło Naukowe Etnolingwistów UMCS zaprasza studentów do udziału w warsztatach Historii Mówionej, które poprowadzi wielokrotnie nagradzana red. Czesława Borowik (Polskie Radio Lublin) – współtwórczyni Studia Historii Mówionej i Stowarzyszenia Historii Mówionej
oraz mgr Anna Niderla – autorka prac teoretycznych z tego zakresu.
 
Spotkania odbędą się 26.01 w godzinach 11-16 i 27.01 w godzinach 10-13. Warsztaty są bezpłątne, a uczestnicy dostaną zaświadczenia. Ze względu na konieczność rezerwacji odpowiedniej sali, należy zapisać się meilowo (aniakowalska-88@wp.pl) do 20.01.
Po tym terminie każdy otrzyma na swoją skrzynkę odpowiedź o szczegółach.
 
Warsztaty zostały zorganizowane z myślą o IV edycji konkursu Historii Mówionej, kierowanego do uczniów szkół średnich oraz studentów uczelni wyższych w całej Polsce. 
więcej na temat historii mówionej na stronie Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej
 
Pierwsze archiwa historii mówionej skupiały się na wywiadach z ważnymi politykami, dyplomatami, wojskowymi i biznesmenami. Od lat 60 i 70 XX wieku, równie ważne stały się relacje ludzi zwykłych np. robotników. Przy każdym projekcie, badacze historii mówionej próbują nagrać wspomnienia wielu różnych ludzi. Wywiad z jedną osobą daje jedną perspektywę. Niektórzy mogą nie pamiętać dokładnie wydarzeń lub zmieniać swoje relacje z powodów osobistych. Dzięki wywiadom z wieloma osobami, badacze historii mówionej uzyskują relacje z wielu punktów widzenia, szukają punktów stycznych, pokazują złożoność zagadnienia. Natura pamięci, zarówno tej jednostkowej jak i grupowej, stanowi dużą część praktyki historii mówionej.
 
Źródło: umcslublin.pl; wikipedia.org.
 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.