Wieża Quistorpa w Szczecinie.

Widokowa Wieża Quistorpa znajduje się na Wzgórzu Arkony w Lasku Arkońskim nieopodal Szczecina. Wybudowana została w roku 1903 z polecenia Martina Quistorpa, który w ten sposób chciał złożyć hołd swojemu ojcu Johannesowi. Ojciec Martina był bardzo wpływową osobą. Znany głównie z tego, że ufundował wiele miejskich inwestycji. Piękne, zielone ogrody oraz liczne alejki, które znajdowały się na obszarze wieży były stałym punktem odwiedzanych przez mieszkańców Szczecina.

Cały projekt wieży został zrealizowany przez Franza Schwechtena, berlińskiego architekta. To autor między innymi Kościoła Pamięci cesarza Wilhelma, Dworca Arhaltskiego w Berlinie czy filharmonii. Wieża posiadała letnią kawiarenkę, która dostępna była z każdej strony, a wszystko to za sprawą otwartych arkad. Dachu nie było, w zamian za to, u szczytu wieży znajdował się taras widokowy. Zdobiony przez rzeźby alegoryczne. Środkowa część tarasu zagospodarowana była wielobocznym trzonem, o kształcie cylindra, zakończonego krenelażem. Zaraz nad tym była trochę mniejsza wieżyczka, która także miała kształt cylindra. Budowla mierzyła 42 metry wysokości i zawierała 9 kondygnacji. To właśnie z tego miejsca mieszkańcy Szczecina i okolic podziwiali widoki znajdujące się wkoło oraz całą panoramę miasta.

Wieża Quistorpa prawdopodobnie została zniszczona w 1942 roku przez Niemców, w trakcie walk o miasto. W chwili obecnej z wieży zostały tylko fragmenty, porośnięte roślinnością oraz częściowo zasypane. Do ruin prowadzi kilka różnych tras przygotowanych specjalnie dla turystów. Tuż obok pozostałych fragmentów istnieje wejście do podziemi. A tam około 30 metrowy betonowy korytarz, który przechodzi w drewniany. Na chwilę obecną całe podziemne przejście jest niedostępne, z powodu zablokowania przez osuniętą ziemię.

Quistorpa, to doskonałe miejsce do plenerowych zdjęć ślubnych, czy innych sesji fotograficznych. Poza tym udając się na niedzielny spacer w okolice wieży, można napotkać zwolenników przeróżnych gier terenowych (ASG, CTF czy CAMP).

Autor: Karolina Werstler

 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.