Najlepsze uczelnie na świecie

Mimo takiego początku nasze uczelnie w rankingach nie figurują.
Na amerykańskie szkoły wyższe rocznie przeznaczane są ogromne sumy pieniędzy, w samym 2012 roku fundusze inwestycyjne wyłożone na ten cel wyniosły 400 miliardów dolarów!
75% tej kwoty należy do 100 najbogatszych  uczelni. W finansowej czołówce jest Harvard, która zarządza kwotą 30, 5 miliarda dolarów, za nią plasuje się Yale z kwotą 19 miliardów dolarów. Następne w kolejności są University of Texas System, Stanford University i Princeton. W tej ostatniej na jednego studenta przypada aż 2,29 milionów dolarów.
 
Uczelnie, które chcą znajdować się w finansowej czołówce, musza posiadać pieniądze, gdyż w innym wypadku staną się skansenami z bogatą historią i zabytkami, które nie będą nic wnosiły do świata nauki. Głównie dolary świadczą o ich prestiżu. Specjaliści twierdzą, że to pieniądze wyniosły amerykańską edukację na wyżyny, a nie sam poziom nauczania. Najbardziej elitarne szkoły to takie, które są w stanie opłacić naukę uczniom najzdolniejszym, ale niekoniecznie najbogatszym. Uczelnie te przeznaczają tylko kilka procent miejsc na osoby spoza USA, wśród nich są  ci z Bangalore, Quito i polskiej Bochni. 
W tym wszystkim niemałe kontrowersje wzbudzają zarobki osób, które sprawują pieczę nad finansami danej uczelni, gdyż bardzo często przekraczają płace rektora i wykładowców. Władze uniwersytetów twierdzą, że pieniądze mają finansować podstawowe cele, takie jak kształcenie młodych ludzi oraz badanie naukowe. Są one zazwyczaj największym pracodawcą i odbiorcą usług w regionie oraz pomagają lokalnym społecznościom, na przykład poprzez oferowanie tańszych usług edukacyjnych czy medycznych.
 
            W rankingach najmłodszych uniwersytetów i tych najlepszych pierwsze miejsce zdobywa Pohang University of Science and Technology w Korei Południowej. Uczy się w niej ponad 3 tysiące studentów i są oni silnie powiązani z przemysłem krajowym. Zaraz za nim plasuje się École Polytechnique Fédérale de Lausanne w Szwajcarii oraz Advanced Institute of Science and Technology, również w Korei, jak jego konkurent. Liczba studentów   tych uczelni przekracza 5 tysięcy. Na czwartym miejscu znajduje się Hong Kong University of Science and Technology, utworzony nieco wcześniej niż jego poprzednicy, bo dopiero w 1991 r. Budynek zachwyca futurystycznym wyglądem oraz ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi. Na kolejnym miejscu plasuje się University of Kalifornia w Irvine, który powstał w 1965 roku. Obecnie uczy się w nim ponad 28 tysięcy studentów! Ponadto uniwersytet posiada 98 programów naukowych.
Szóste miejsce zajmuje holenderski Maastricht University, który jest najmłodszym publicznym uniwersytetem w Holandii. Większość oddziałów tej uczelni znajduje się w zabytkowych kamienicach w obrębie starego miasta. Siódme miejsce należy do University of York w Wielkiej Brytanii. Szkoła ta wykształciła kilku członków Izby Lordów i prezydenta Portugalii. Kolejne miejsce zajmuje Nanyang Technological University, który prężnie działa w wielu dziedzinach.  Dziewiąte miejsce to najstarszy uniwersytet we Francji - Université Pierre et Marie Curie. Ścisłą dziesiątkę zamyka Université Paris-Sud , największy uniwersytet we Francji, który wykształcił wielu wybitnych naukowców.
Jak widać, także w dziedzinie edukacji pieniądze, położenie geograficzne i historia decydują o prestiżu danej uczelni oraz jej poziomie. Miejmy nadzieję, że kiedyś w Polsce zostaną na ten cel przeznaczane większe kwoty i nauka będzie komfortowa zarówno dla bogatszych, jak i biedniejszych żaków.
 
Paulina Maciejewska

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.