E-studia

W Polsce studiowanie dzienne i zaoczne odbywa się w podobnym schemacie. W dniu zajęć trzeba na nie przyjść, zasiąść na auli i wysłuchać wykładu, lub wziąć udział w ćwiczeniach. Niekiedy, by dojechać na uczelnię trzeba pokonać wiele kilometrów trasy z dalekich zakątków Polski. Być może dlatego coraz popularniejsze stają się nowe metody studiowania.
E-Learnig jest w Polsce wciąż mało popularny z tego względu, że uważa się, iż studiowanie na odległość nie może zastąpić osobistej obecności oraz komunikacji między uczniem a nauczycielem. Tymczasem może okazać się wręcz odwrotnie. Tą metodę nauki doceniły firmy, które chcą szkolić swoich pracowników. Dzięki temu oszczędzają na tym pieniądze, gdyż nie trzeba już organizować miejsca pobytu uczestnikom szkolenia, ani nie pochłania to tyle czasu i energii. Może to ułatwić życie także studentom. Nie tylko ograniczą oni wydatki na podróże między miastami (a nawet między krajami, gdzie blisko 80% uczelni oferuje system E-Learning). Na zjazd należy udać się jedynie wtedy, kiedy potrzebne będzie zaliczenie sesji, ale nie zawsze. Niektóre egzaminy można zdać również przez internet.
Ta forma nauki może być przydatna dla osób aktywnych zawodowo, kobiet w ciąży, rodziców wychowujących małe dzieci, lub osób przebywających za granicą. Ewentualnie, umożliwia rozpoczęcie studiów dziennych na innym kierunku. Nie tylko mogą te osoby swobodnie pracować i  jednocześnie zajmować się swoimi sprawami, nie uczestnicząc w obowiązkowych zajęciach, ale także system zaliczania jest o wiele bardziej elastyczny i można go dowolnie rozłożyć. Na przykład studia, które trwają 5 lat, mogą potrwać 7, jeśli sytuacja życiowa nie pozwoli na wcześniejsze zakończenie. Mogą także potrwać krócej, jeśli ktoś jest w stanie opanować materiał w krótszym czasie w stopniu zadowalającym. Jest to więc najbardziej indywidualna forma studiowania. Jedyną przeszkodą mogą okazać się koszty. Ze względu na niską popularność w Polsce może to być nawet kilka tysięcy złotych, ale na uczelniach, gdzie system działa i jest popularny koszty obniżają się nawet do 500 zł za semestr, czyli w ogólnych rozrachunku cena może być nawet niższa niż za rok studiów niestacjonarnych.
Nauką trzeba jednak gospodarować  rozsądnie. Tą formą studiowania mogą zająć się osoby o dobrej samodyscyplinie oraz systematyczne – poza tym całkowicie dowolnie można ustalić sobie czas zajęć. Bywa, że materiały przygotowane w oparciu o narzędzia multimedialne, takie jak filmy, obrazy, wykresy, są nawet bardziej interesujące i pouczające niż wysłuchiwanie nudnego, wielogodzinnego wykładu. Już dziś większość studentów i uczniów korzysta z tego sposobu nauki. Stało się tak niemalże naturalnie, w połączeniu z wszechstronnym internetem. Grupy studentów tworzą wspólny adres e-mail, lub specjalne miejsce na portalach społecznościowych, gdzie mogą wrzucać notatki z wykładów, oraz skany kser z książek. Wystarczy mieć hasło do takiego zbioru wiedzy z roku i okazuje się, że obecność na wszystkich wykładach wcale nie jest konieczna by opanować taki sam materiał jak inni – wystarczy jedynie skompletować wiedzę.
Gdzie w Polsce można studiować przy pomocy E-Learningu? Jest u nas uczelnia, która ze względu na to, że jest jedyną taką w Europie wykorzystuje zarówno system E-Learning, jak i nauczanie korespondencyjne. Jest to Studium Edukacji Ekologicznej we Wrocławiu. Studenci z tej szkoły mieszkają nawet w Afryce. Oprócz tego w Polskim internecie działa tak zwany system IBIZA (Interdyscyplinarna Baza Internetowych Zajęć Akademickich) z ramienia COME (Centrum Otwartej I Multimedialnej Edukacji). Dzięki temu studenci Uniwersytetu Warszawskiego mogą uczestniczyć we wszystkich zajęciach, a także niejednokrotnie poszerzać wiedzę, której nie mieli by czasu opracować na zwykłych zajęciach. Za ciosem poszła Politechnika Warszawska, która kształci w ten sposób informatyków, teleinformatyków i specjalistów w dziedzinie inżynierni komputerowej. E-learnig wprowadza także Wyższa Szkoła Finansów i Informatyki w Łodzi.
Mimo, że Polska wciąż opiera się studiowaniu online, to ten sposób nauczania wydaje się mieć równie dobrze zakorzenioną przyszłość, jak portale społecznościowe. Być może okaże się wiodącą formą nauki. W świecie, gdzie coraz mocniej stawiamy na swobodę, ale i chcemy samodzielnie eksplorować wiedzę z interesującej nas dziedziny, obie te rzeczy stają się to coraz bardziej realne.
                                                                       Katarzyna Balińska
                                                         

Komentarze

Wysłane przez Honorata (niezweryfikowany) w
Moim zdaniem e-learning jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które mają problemy z dojazdami do szkół, uczelni, mieszkają na wsi, itp. Ja korzystam z tej metody i jestem bardzo zadowolona. Polecam wszystkim

Wysłane przez Kasia (niezweryfikowany) w
Ja również uważam, że ta metoda jest bardzo dobra, tylko jest jedno "ale...". Aby móc się uczyć w ten sposób potrzeba bardzo dużo silnej woli i samozaparcia. Oprócz tego potrzebne są też odpowiednie umiejętności, ponieważ jest to trochę trudniejsza forma nauki.Wynika to z tego, że kontakt z wykładowcami jest jedynie online, co może stanowić pewien problem. Ważne jest też wybranie odpowiedniej szkoły bądź firmy oferującej kształcenie na odległość.

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.