Komunikat o błędzie

Deprecated function: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in include_once() (line 20 of /var/www/vhosts/e-magnes.pl/e-magnes.pl/studia.e-magnes.pl/includes/file.phar.inc).

Jak wyłączyć się na urlopie i jak nauczyć się odpoczywać, radzi psycholog

Ten, kto na urlopie nie potrafi się wyłączyć i zrelaksować, ma kłopoty. Nie tylko spadnie wydajność jego pracy, ale wzrośnie też prawdopodobieństwo, że będzie bardziej narażony na stres i wypalenie. Jednak wielu z nas wciąż nie może całkowicie oderwać się od swojej pracy. Jak odpocząć, radzi psycholog Jan Urban.

Bez względu na to, czy spędzasz swój urlop aktywnie, na przykład uprawiając sport, turystykę miejską lub poświęcasz czas na hobby, czy też raczej relaksujesz się, na przykład nad morzem, urlop powinien być czasem, który pozwoli ci odpocząć. To znaczy wrócić do pracy zregenerowanym i mogącym lepiej pracować. Założeniem jest, że podczas urlopu odetniemy się psychicznie od swojej pracy. Idealnie, około ósmego dnia wakacji powinniśmy o niej całkowicie zapomnieć, choćby na krótko.

 

Znaczenie relaksu

Relaks jest równie istotnym warunkiem wydajności pracy jak na przykład szkolenie lub treningi. Ludzie, którzy nie są w stanie na jakiś czas oderwać się od swojej pracy, często tracą odpowiednią perspektywę, a z nią często także umiejętność wymyślania nowych pomysłów. Jeśli na wakacjach uda ci się „przełączyć mentalnie” na inne zajęcia, twój umysł często podświadomie będzie rozwiązywał pewne problemy związane z pracą, a ty nawet nie będziesz zdawać sobie z tego sprawy. Jeśli umysł jest rozluźniony i nie znajduje się pod presją, ma do tego nawet lepsze warunki, niż przy codziennym obciążeniu pracą. Dlatego też często dochodzi wtedy do lepszych wyników. Skrócenie urlopu lub kontynuowanie go przy równoczesnym pozostawaniu myślami w pracy oznacza więc w zasadzie to samo, co odmawianie rozwijania swoich umiejętności lub powstrzymywanie się od zwiększania kreatywności. Co podczas urlopu uniemożliwia czasowe odcięcie się od pracy i jak przezwyciężyć ten problem?

 

Ważne założenia

Jeśli to choć trochę możliwe, powinieneś „przygotować się” na urlop w ten sposób, że dokończysz wszystkie krótkoterminowe zadania, które mogłyby zakłócić twój wypoczynek. Pozostałe zadania spróbuj tymczasowo przenieść lub oddelegować na innych. Ponadto, jeśli dowodzisz zespołem, możesz w ten sposób pokazać, że jesteś dobrym szefem, który ufa swoim ludziom i nie boi się powierzać im bardziej wymagających zadań. Możesz ułatwić sobie delegowanie, jasno informując kolegów, z jakimi problemami powinni na ciebie poczekać, jakie mogą rozwiązać sami, z jakimi powinni zwrócić się o pomoc do kogoś innego lub skontaktować się z tobą, jeśli to konieczne. Ważnym warunkiem oderwania się od pracy jest także ograniczenie komunikacji telefonicznej i e-mailowej. Obie formy są bardzo uzależniające dla ludzi żyjących pracą. Jeśli podczas wakacji sprawdzasz swój e-mail co pięć minut, to tak naprawdę nie jesteś na wakacjach. Idealnym rozwiązaniem jest odpowiedź na wszystkie wiadomości e-mail przed wyjazdem, a następnie ustawienie wiadomości zwrotnej, informującej, że jesteś „poza biurem”. W takiej wiadomości powinna widnieć data twojego powrotu lub możliwość skontaktowania się w razie konieczności z kimś innym. Kolega, do którego kontakt podasz w takiej wiadomości, powinien wiedzieć, w jakich ważnych sytuacjach powinien się z tobą skontaktować, nawet pomimo urlopu. Podobnym rozwiązaniem jest zapewnienie otrzymywania tylko ważnych wiadomości e-mail, poprzez ustawienie filtrów, które automatycznie wysyłają nieistotne wiadomości do odpowiednich folderów skonfigurowanych przed wyjazdem. Do folderu „Odebrane” podczas urlopu trafią tylko takie e-maile, na których ci naprawdę zależy, na przykład e-maile od szefa lub klienta, na którego odpowiedź czekasz. Jeśli to możliwe, powinieneś przeglądać e-mail tylko raz dziennie, najlepiej pod koniec dnia. W miarę upływu urlopu można stopniowo zwiększać czas, po którym sprawdzamy skrzynkę odbiorczą. Aby ułatwić sobie to zadanie, za każdy dzień bez sprawdzania poczty możesz się na przykład w pewien sposób nagrodzić. Na urlopie powinieneś też zapomnieć o wszystkich mediach społecznościowych, które są związane z pracą. Ich znaczenie jest zazwyczaj takie samo jak poczty, którą możesz zignorować. A jeśli coś jest naprawdę ważne, ktoś wyśle ​​ci e-mail lub zadzwoni. Oderwanie się od telefonu może być jeszcze trudniejsze, zwłaszcza jeśli wakacje są bardziej relaksujące niż aktywne. Jednak dobrze jest uświadomić sobie, że ich znaczenie jest związane z tym, w jakim stopniu jesteśmy w stanie lub jak bardzo chcemy zmienić stereotyp, który towarzyszy nam w naszym życiu zawodowym.

Zmiana punktu widzenia

Aby oderwać się od pracy, powinniśmy czasami zmienić nasz punkt widzenia. W jego zmianie może pomóc, kiedy uświadomisz sobie, że w czasie urlopu nie jesteś niezbędny. W pracy obejdą się bez ciebie bardzo dobrze, a może przyniesie im to nawet pewne korzyści. Koledzy tymczasowo wykonają twoją pracę, tak ty wykonasz ich zadania pod ich nieobecność. W oderwaniu się od pracy nie powinna ci przeszkodzić także obawa, co pomyśli sobie o tobie konkretny klient, jeśli nie odezwiesz się do niego w trakcie urlopu lub strach, że kolega, który zajmuje twoje miejsce, zdobędzie szansę na pokazanie, co umie. Klient zrozumie, że pojechałeś na urlop (sam też to robi), a ty pomożesz swoją niezdolnością do relaksu koledze, który mógłby przejąć twoją pracę. Jeśli nie wyślesz żadnych wiadomości e-mail do pracy podczas wakacji, a nawet nie zadzwonisz, twoi koledzy nie tylko to zrozumieją, ale docenią to jako wyraz zaufania. W przeciwnym razie ryzykujesz, że będziesz wyglądać na niepewnego. Będziesz działał jak ktoś, kto sobie nie ufa, a może i ma się czego obawiać. Dlatego nawet dłuższe wakacje nie muszą w żaden sposób zagrażać twojemu oddziałowi. Nie zagraża również szefowi, którego zastępowałeś przez jakiś czas podczas jego wakacji.

 

Sygnał ostrzegawczy

Niezdolność do oderwania się od pracy na urlopie, objawiająca się na przykład skłonnością do mówienia lub myślenia tylko o pracy lub odczuwaniem pewnego rodzaju „zespołu odstawienia” spowodowanego przerwaniem regularnego cyklu pracy, powinna być dla ciebie ostrzeżeniem. Nie tylko dlatego, że twoje wakacje w tym przypadku nie spełniają swojej funkcji, ale także dlatego, że może nie wszystko w twoim życiu osobistym jest w porządku. Jeśli po kilku dniach wakacji poczujesz chęć powrotu do pracy, powinieneś zadać sobie pytanie, dlaczego w pracy czujesz się lepiej lub dlaczego nie możesz się od niej oderwać, nawet na krótko i we własnym interesie. Może tak być na przykład dlatego, że nie jesteś przyzwyczajony do spędzania tak dużo czasu ze swoim partnerem. W takim przypadku delegowanie lub ograniczanie wiadomości e-mail nie pomoże: jeśli zależy ci na swoim partnerze, może powinieneś częściej jeździć z nim na wakacje.

 

Planowanie zadań

Najlepszym sposobem na zmniejszenie skłonności do życia pracą podczas urlopu jest wykonywanie innych czynności z pełnym zaangażowaniem. Nie musi to być tylko aktywność fizyczna, taka jak sport, ale także umysłowa lub poznawcza. Może to być czytanie, ale też rozmowy z ludźmi, których właśnie spotkałeś na wakacjach. Rozmowy te powinny jednak obejmować tematy inne niż twoja praca. Jeśli nie masz pewności, czy będziesz mieć wystarczająco dużo zajęć na urlopie, powinieneś je wcześniej przygotować i zaplanować. W przypadku aktywności umysłowych można przygotować listę interesujących

ię tematów, które chciałbyś zgłębić podczas wakacji. Może to być także zaplanowana refleksja na temat perspektyw i możliwości twojej kariery zawodowej lub życia w ogóle. Wakacje to na to doskonała okazja. Również planowanie czasu podczas urlopu jest ważną metodą planowania czasu. Jest to sytuacja podobna do tej, w której możesz mieć przed sobą trochę czasu, na który nie masz konkretnego wypełnienia, na przykład czekanie na klienta, w biurze lub u lekarza i kiedy nie chcesz bezproduktywnie tracić tego czasu. Dlatego dobrze się na niego przygotuj, na przykład poprzez małe zadania, do których wykonania mógłbyś ten czas wykorzystać.

Autor: 
Jan Urban/Tłum. Katarzyna Starzec
Źródło: 

idnes.cz

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
18 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.