Komunikat o błędzie

Deprecated function: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in include_once() (line 20 of /var/www/vhosts/e-magnes.pl/e-magnes.pl/studia.e-magnes.pl/includes/file.phar.inc).

Studenci w czasach zarazy

W dobie koronawirusa pomagają, oferując nieodpłatną pomoc w nauce. Inicjatywa Studenci Uczniom działa już od miesiąca i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i studentów w całej Polsce.

 

Skąd ten pomysł?

Inicjatywa zaczęła się od pomysłu grupy studentów Uniwersytetu Warszawskiego, którzy dostrzegli potrzebę wsparcia edukacji zdalnej. Szybko dołączyli się do nich inni studenci, gotowi wesprzeć inicjatywę. ,,Jesteśmy studentami, którzy jeszcze niedawno sami uczyli się w szkołach, pochłaniali te same porcje podstawy programowej. Jesteśmy świadomi sytuacji wokół nas i chcemy uczniom, którzy potrzebują pomocy nawet w najprostszych zadaniach, pomóc całym sercem.” – piszą o sobie założyciele inicjatywy na swojej stronie na Facebooku. ,,Pomysł, aby założyć Studenci Uczniom wziął się z chęci pomocy naszym młodszym kolegom. Dostrzegamy wyzwania, przed którymi stanął polski system edukacji w czasie pandemii i staramy się go wspierać, ponieważ kilka lat temu sami zmagaliśmy się z materią szkolną i rozumiemy, że ta wyjątkowa sytuacja utrudnia uczniom zdobywanie wiedzy” – opowiada Julia, przedstawicielka Studenci Uczniom, na co dzień studentka prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Do inicjatywy szybko zaczęli dołączać się korepetytorzy chętni do wolontarystycznej, nieodpłatnej pomocy potrzebującym uczniom. Aktualnie w akcję zaangażowanych jest kilkuset korepetytorów, a oferta pomocy jest bardzo szeroka – zaczynając od standardowych przedmiotów, takich jak polski i matematyka, poprzez przedmioty zawodowe dla uczniów technikum, kończąc na nietypowych dziedzinach, takich jak kształcenie słuchu, rysunek czy nauka języka polskiego dla obcokrajowców.

 

Dlaczego warto pomagać?

,,Najbardziej do działania motywują nas miłe słowa od osób, które otrzymują od nas pomoc, wdzięczność rodziców i nauczycieli. To bardzo miłe widzieć, że jesteśmy w stanie realnie nieść pomoc innym. Cieszymy się, że nasze działania mają cel i przynoszą efekty. Co ciekawe, zauważyliśmy też, że nasza akcja stała się dla niektórych również źródłem inspiracji, co chyba dowodzi stwierdzeniu, że jeden dobry uczynek pociąga za sobą kolejne”. – mówi Julia. Inicjatywa rzeczywiście cieszy się ogromną popularnością i jest pozytywnie odbierana zarówno przez uczniów, jak i rodziców. Na stronie pojawiają się pozytywne komentarze. „Wspaniali ludzie, którzy wpadli na wspaniały pomysł. Jestem z córką pod ogromnym wrażeniem w jak szybkim tempie pomagają znaleźć pomoc i jak cudowni są Korepetytorzy” – pisze mama dziewczynki, która otrzymała pomoc. ,,Fantastyczna inicjatywa! Ludzie bardzo pozytywnie nastawieni. Kontakt sprawny i bez zarzutu. Szczerze polecam!” – referuje inna beneficjentka akcji. Podobnych komentarzy jest bardzo wiele – uczniowie i rodzice w ten sposób okazują wdzięczność za udzielenie nieodpłatnej pomocy.

 

Nie tylko korepetycje

Studenci nie ograniczają się jednak wyłącznie do bezpłatnych korepetycji. Ich oferta stale poszerza się nie tylko o poszczególne dziedziny, w jakich można otrzymać pomoc, lecz również o nowe możliwości wzbogacenia wiedzy. W ramach inicjatywy powstała baza materiałów edukacyjnych, z której mogą korzystać uczniowie. Następnie założyciele Studenci Uczniom zaprosili do współpracy nauczycieli, takich jak Paweł Lęcki, nauczyciel roku, który poprowadził transmisję na żywo na temat Lalki Bolesława Prusa z myślą o maturzystach. Okazało się, że wystąpienia na żywo przyciągnęły nie tylko maturzystów – również rodzice i studenci zainteresowali się przedstawianym tematem. Kiedy pierwszy live został przyjęty entuzjastycznie, studenci zaprosili kolejnych nauczycieli do współpracy, nie tylko w celu przedstawiania treści dedykowanych maturzystom – tematyka pojawiających się na stronie filmów jest różna, od treści szkolnych po budowanie pewności siebie. Założycielom Studenci Uczniom zależy na tym, żeby każdy znalazł coś dla siebie.

 

Kwarantanna… I co dalej?

Na pytanie, czy zamierzają kontynuować swoją działalność po powrocie uczniów do szkół, członkowie Studenci Uczniom zapewniają, że chcą pomagać dalej. Wszyscy założyciele inicjatywy są zdania, że warto kontynuować tak wspaniałą formę pomocy. Jak będzie wyglądała działalność Studenci Uczniom w najbliższym czasie i po kwarantannie? Żeby się tego dowiedzieć, warto śledzić ich stronę na Facebooku, na której pojawiają się coraz to nowe treści, które studenci starają się dobrać tak, żeby każdy znalazł coś dla siebie.

Autor: 
Maria Idryjan

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
5 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.