Komunikat o błędzie

Deprecated function: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in include_once() (line 20 of /var/www/vhosts/e-magnes.pl/e-magnes.pl/studia.e-magnes.pl/includes/file.phar.inc).

Trafić na studia… przez przypadek?

Studenci, którzy nie wiedzą, dlaczego wybrali akurat takie studia albo absolwenci szkół wyższych, którzy nie wiedzą, co dalej? Wydaje się, że wielu młodych ludzi idzie na studia, nie przemyślawszy dokładnie swojego wyboru. Nasuwa się pytanie, dlaczego kandydacie na wyższe uczelnie są tak niezdecydowani?

 

Co decyduje o wyborze kierunku studiów?

Istnieje kilka czynników, które wpływają na wybór kierunku studiów. Według serwisu edutorial.pl najważniejszym czynnikiem, którym młodzi ludzie kierują się przy wyborze studiów, są przede wszystkim zainteresowania i predyspozycje kandydata na uczelnię wyższą. Dopiero później przyszły student bierze pod uwagę inne istotne czynniki, takie jak oferta uczelni, możliwość zdobycia konkretnego zawodu, a także marketing i PR uczelni, który plasuje się na czwartym miejscu. Co więcej, według odpowiedzi internautów wpływ otoczenia, rodziców czy znajomych, jest raczej niewielki. A jak oceniają to osoby, które mają już za sobą wybór kierunku?

 

Prestiż przede wszystkim

Basia, studentka kierunku lekarskiego w Warszawie, opowiada o swoich spostrzeżeniach. „Niektórzy mają po prostu ambicję, żeby skończyć trudny kierunek” – odpowiada na pytanie, dlaczego, jej zdaniem, młodzi ludzie decydują się studiować medycynę. – „Innych interesuje medycyna jako nauka i chcą zgłębiać wiedzę w tej dziedzinie. Jeszcze inni widzą się w zawodzie lekarza; czują, że to jest właśnie to, co chcieliby robić w życiu. Tak naprawdę nie ma wielu osób, które wybrały kierunek lekarski ze względu na zarobki. Z drugiej strony, prawdziwych <pomagaczy>, którzy mają poczucie misji społecznej, też trudno spotkać. Większość jest gdzieś pośrodku”. Okazuje się, że prestiż kierunku ma duże znaczenie – skończenie trudnych studiów staje się celem, który stawia sobie część młodych ludzi. Prestiż kierunku może więc mieć większe znaczenie niż inne czynniki, takie jak zarobki, podobno decydujące w przypadku ekonomii, prawa czy właśnie medycyny.

 

Niewielka różnica

Oferta edukacyjna nie ogranicza się jednak do cenionych kierunków na prestiżowych uczelniach. Maturzysta może również zdecydować się na jedną z prywatnych uczelni, których w samej Warszawie jest kilkadziesiąt. Kandydat na uczelnię wyższą może wybierać spośród wielu kierunków, od humanistycznych po dziedziny ścisłe. Jednak przy wyborze mało znanej uczelni niepublicznej niejednokrotnie podejmuje się pewne ryzyko. „Miałem problem związany z tym, że mój kierunek nie został uruchomiony mimo wcześniejszego potwierdzenia, że zebrała się odpowiednia liczba osób i uruchomiony zostanie” – referuje student filologii angielskiej na jednej z prywatnych warszawskich szkół wyższych. Dodaje również, że jest zadowolony z kierunku i trafił do grupy na poziomie, który mu odpowiada. Mimo wszystko studiuje filologię angielską, a nie włoską, na której początkowo mu zależało – a to jednak stanowi pewną różnicę.

 

I co z tą maturą…

A jak orientują się w gąszczu ofert edukacyjnych maturzyści? „Część moich znajomych jest zdecydowana co do kierunku studiów, ale znaczna część, w tym ja, ma duży problem z podjęciem decyzji. Jest to decyzja, która ma decydować o całej mojej przyszłości i nie czuję się jeszcze gotowa do tego, aby podejmować tak ważne kroki w życiu. Uważam, że dla uczniów w tak młodym wieku jest to bardzo trudna decyzja, niosąca ze sobą wiele obaw” – przyznaje Karina, tegoroczna maturzystka. Zauważa również, że obecna sytuacja, związana z koniecznością nauki zdalnej, bynajmniej nie pomaga w przygotowaniu do egzaminu dojrzałości i wiąże się z dodatkowym stresem, która utrudnia podjęcie decyzji na temat swojej przyszłości.

Autor: 
Maria Idryjan

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.