Komunikat o błędzie

Deprecated function: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in include_once() (line 20 of /var/www/vhosts/e-magnes.pl/e-magnes.pl/studia.e-magnes.pl/includes/file.phar.inc).

Kariera dzięki wolontariatowi

Możemy tylko narzekać i nic nie robić, dalej będąc klientami urzędu pracy lub pracując w marnej firmie, niepowiązanej z kierunkiem naszego kształcenia. Jednakże możemy wziąć sprawy w swoje ręce, może coś poświęcić i powalczyć o tak potrzebne w dzisiejszych czasach doświadczenie. Rozwiązaniem jest wolontariat.

Dla pracodawców wolontariusze są wartościowymi pracownikami. Na początku kariery zawodowej takie osoby posiadają już doświadczenie. Ich koledzy, którzy „tylko” skończyli studia mogą o tym jedynie pomarzyć. Pracodawcy doceniają u nich większą samodzielność, inicjatywę, odpowiedzialność oraz zaangażowanie w pracę.

- Warto, żeby kandydaci w swoich CV podkreślali umiejętności, które zdobyli podczas wolontariatu. Na pewno nie ujdą one uwadze żadnego rekrutera – uważa Bartosz Kaczmarczyk, prezes Loyd S.A, do którego należy Polski Holding Rekrutacyjny. Wolontariat w Polsce mylony jest często z bezpłatnymi stażami lub kojarzy się z pracą na rzecz osób starszych lub dzieci.

- Tymczasem wolontariusze podejmują różnorodne działania, o których zwykli śmiertelnicy rzadko zdają sobie sprawę: ratują zabytki, organizują festiwale filmowe i muzyczne, czy też rozpowszechniają i wdrażają nowe rozwiązania techniczne w praktyce gospodarczej. Są obecni zarówno w naszym sąsiedztwie, jak i budują studnie w Afryce, czy ratują żółwie na krańcach świata. W Polsce stopniowo rozwija się sieć organizacji pozarządowych odpowiedzialnych za koordynowanie prac wolontariuszy. Dzięki nim wielu młodych ludzi odkryło tę alternatywną formę aktywności, a teraz my, rekruterzy odkrywamy praktyczne kompetencje wolontariuszy wchodzących na rynek pracy – mówi Bartosz Kaczmarczyk.

W wolontariat angażują się osoby w różnym wieku. Wystarczy odrobina czasu oraz chęć pomocy innym. Wśród wolontariuszy spotyka się również osoby, które zakończyły karierę zawodową, a wolontariat jest ich sposobem na aktywne życie na emeryturze. Dzięki posiadanej wiedzy i doświadczeniu tacy wolontariusze są bardzo cennym wsparciem dla swoich młodszych kolegów.

Przykładowo w Stanach Zjednoczonych w ramach tzw. „community service”, czyli pracy dla wspólnoty lokalnej, w muzeach za darmo pracują tysiące emerytowanych nauczycieli. W badaniu CBOS z 2011 roku dotyczącym aktywności społecznej i zaangażowania Polaków co szósty ankietowany (16%) przyznał, iż w ciągu minionych dwunastu miesięcy poświęcił czas na dobrowolną i nieodpłatną pracę w jakiejś organizacji czy instytucji. Procent odpowiedzi twierdzących zwiększył się o 8 punktów (do 24%), gdy zapytano o działalność w instytucji lub organizacji społecznej konkretnego typu.

Zatem jeśli ktoś chce walczyć o sukces w zdobyciu wymarzonej pracy, niech pomyśli o wolontariacie. Jest to inwestycja w siebie, która może po pewnym czasie, przynieś wymarzone owoce.

 

Michał Sobkowiak

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
14 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.