Komunikat o błędzie

Deprecated function: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in include_once() (line 20 of /var/www/vhosts/e-magnes.pl/e-magnes.pl/studia.e-magnes.pl/includes/file.phar.inc).

Wielka nauka na Politechnice Warszawskiej

Sztuczna krew, świecące kropki kwantowe, B-Droid, robot podwodny, łódź solarna czy elektronika drukowana – to tylko kilka tematów, którymi zachwycili nas nasi naukowcy w 2016 roku. Co tydzień w cyklu BIT PW pisaliśmy o ich niezwykłych wynalazkach, odkryciach, badaniach. W ostatnim w tym roku artykule raz jeszcze chcemy przypomnieć innowacyjne projekty z PW.

Nasi naukowcy wielokrotnie udowadniali, że wielka nauka może powstawać także w Polsce. Wciąż nas zaskakują. Lista tematów, którymi chcemy się zająć, stale się wydłuża. Okazuje się, że nasi badacze i wynalazcy nie tylko realizują skomplikowane badania, ale także potrafią opowiadać o swojej pracy w sposób zrozumiały i ciekawy nawet dla laika.

W cyklu "Badania – Innowacje – Technologie" piszemy o odkryciach i pomysłach pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Warszawskiej. Patrząc w przyszłość, nie zapominamy o fundamentach, na których wyrosła nasza Uczelnia. Pamiętamy dlatego o historycznych dokonaniach ludzi związanych z PW, pisaliśmy m.in. o Stanisławie Wigurze, Józefie Kosackim czy Ignacym Mościckim i ich osiągnięciach.

W 2016 roku opublikowaliśmy łącznie 47 artykułów popularnonaukowych. Zaczęliśmy od tekstu o systemie PRT realizowanym w ramach projektu Eco-Mobilność. Częścią przedsięwzięcia były też wózek dźwigniowy oraz robot ortotyczny. Oba wynalazki mają pomóc niepełnosprawnym ruchowo.

Doceniani w Polsce i na świecie

Na początku roku cały świat zachwycił się pomysłem Elona Muska na budowę Hyperloopa – środka transportu przyszłości. Do transportowej rewolucji swoją cegiełkę dołożyli ludzie z PW. Zespół Hyper Poland, złożony m.in. ze studentów i absolwentów naszej Uczelni, stworzył pod kierunkiem prof. Janusza Piechny własny projekt kapsuły i całego systemu komunikacji. Prace inżynierów zostały docenione przez specjalistów podczas międzynarodowych konkursów. Niedawno ogłoszono, że do kolejnego konkursu organizowanego przez Elona Muska zakwalifikowała się drużyna Hyper Poland University Team – złożona ze studentów Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej, wspierana przez zespół Hyper Poland. Młodzi konstruktorzy tym razem zaprojektują jednoosobową kapsułę tego ultraszybkiego środka transportu.

Dwa projekty, o których pisaliśmy w cyklu BIT PW, zostały docenione w konkursie Polski Produkt Przyszłości. Most drogowy z kompozytów FRP zdobył główną nagrodę w kategorii: konsorcjum jednostka naukowa – przedsiębiorca. W prace zaangażowanych było sześcioro przedstawicieli naszej Uczelni, zespołem kierował dr inż. Rafał Molak z Wydziału Inżynierii Materiałowej. Inżynierowie z PW na podstawie badań laboratoryjnych wyznaczyli właściwości mechaniczne kompozytów FRP niezbędnych do zaprojektowania mostu oraz obliczenia jego nośności.

Wyróżnienie w tej samej kategorii przyznano projektowi inteligentnych ochraniaczy piłkarskich. W ochraniaczach tych wykorzystano płyny nienewtonowskie, które charakteryzują się gwałtownym wzrostem lepkości wraz ze wzrostem szybkości ścinania. Właściwościami takiej cieczy można sterować. Dzięki temu możliwe stało się stworzenie ochraniaczy piłkarskich, które wyróżniają się elastycznością i wygodą oraz chronią nogi piłkarzy nawet siedem razy skuteczniej od aktualnie dostępnych nagolenników. Pracami zespołu kierował prof. Mikołaj Szafran z Wydziału Chemicznego PW.

Młodzi, zdolni

W cyklu BIT PW promujemy także prace naszych studentów. Pisaliśmy m.in. o Studenckim Kole Naukowym "Biomech", Kole Naukowym Awioniki MelAvio, Studenckim Kole Naukowym Progres, o twórcach aplikacji Spontap, WUT Solar Boat Team czy Studenckim Kole Robotyki Podwodnej. Tym ostatnim po publikacji naszego tekstu udało się znaleźć sponsorów i spełnić marzenie o wyjeździe na zawody robotów podwodnych MATE 2016 w Stanach Zjednoczonych.

 

To dowód na to, że naukę warto promować.

Po naszych artykułach media zachwyciły się pracami naukowców z zespołu prof. Małgorzaty Jakubowskiej z Wydziału Mechatroniki. Badacze zajmują się szeroko pojętą elektroniką drukowaną. O elastycznej elektrodzie, czujnikach biomedycznych i heterofazowych materiałach funkcjonalnych pisały m.in. "Gazeta Wyborcza", Nauka w Polsce, "Fakt", a nawet "Życie na Gorąco". Nasi naukowcy gościli także w programach telewizyjnych i radiowych, w mediach publicznych i komercyjnych.

Wielkim wyróżnieniem było dla nas to, że w finałowym odcinku programu "Sonda 2", który prowadzi Tomasz Rożek, aż dwa z pięciu zaprezentowanych projektów stworzyli nasi innowatorzy: dr inż. Grzegorz Wróblewski z Wydziału Mechatroniki (elastyczna elektroda) oraz członkowie Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów (pojazd Kropelka).

 

Projekty na światowym poziomie

Nie możemy nie wspomnieć o odkryciach, którymi zainteresował się cały, nie tylko naukowy świat. Zespół prof. Tomasza Ciacha z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej opracował unikalne nanocząstki, które są nietoksyczne i biodegradowalne. Ich celem jest przenoszenie leków do chorych komórek. Inny spektakularny projekt grupy prof. Ciacha, pracującej w Laboratorium Inżynierii Biomedycznej, to sztuczna krew. Wynalazek spełnia najważniejszą funkcję krwi – przenoszenie tlenu i dwutlenku węgla. Syntetyczna krew stworzona na PW może także zostać wykorzystana w przechowywaniu i transporcie organów do przeszczepu.

W lutym pisaliśmy o nowej metodzie syntezy perowskitów – opracowanej przez zespół prof. Janusza Lewińskiego. Według naukowców z Wydziału Chemicznego PW do syntezy perowskitów z powodzeniem można wykorzystywać wiele związków organicznych i nieorganicznych i w stosunkowo prosty sposób dopasować je do konkretnych zastosowań. Ponadto zespół prof. Lewińskiego opracował metodę pozwalającą na wytwarzanie stabilnych kropek kwantowych podatnych na funkcjonalizację z zachowaniem ich unikalnych właściwości luminescencyjnych.

W cyklu BIT PW piszemy również o naszych absolwentach. To ludzie, którzy zakładają firmy, opracowują innowacyjne rozwiązania dla biznesu, pracują na innych, także zagranicznych uczelniach. I osiągają sukcesy. Trzech naukowców związanych z Politechniką Warszawską miało (i wciąż ma) okazję współpracować z tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla z chemii. Dr inż. Wiktor Szymański i mgr inż. Wojciech Danowski uczestniczą w badaniach zespołu prof. Feringi, a dr inż. Wojciech Bury, w ramach współpracy między grupami badawczymi, ma na swoim koncie wspólne publikacje z prof. Stoddartem. Wszyscy studiowali na Wydziale Chemicznym PW.

 

Renoma zbudowana na sukcesach

Nasi naukowcy nie mają więc powodów do kompleksów: zdobywają wyróżnienia w krajowych i międzynarodowych konkursach, są innowacyjni, mają wiedzę i umiejętności, a przede wszystkim ogromną determinację w dążeniu do celu.

To wielka radość spotykać takich ludzi. Nie tylko imponują wiedzą i pasją, ale także skromnością i otwartością. – Pięknie to pani zhumanizowała! – powiedział jeden z naukowców, po przeczytaniu tekstu o jego bardzo skomplikowanych badaniach.

Nasze artykuły to kompromis między twardą, fachową wiedzą a chęcią dotarcia do masowego odbiorcy, często w ogóle nieznającego tematu. Chcemy w tych tekstach pokazywać nie tylko efekt prac, ale też drogę, która doprowadziła (lub wciąż prowadzi) do sukcesu. Za pomysłami i odkryciami kryją się przecież ludzie. Piszemy o nich także po to, by zainspirować innych, którzy może do tej pory nie chwalili się swoją naukową działalnością. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znów będziemy nieustannie zaskakiwani pomysłami ludzi związanych z naszą Uczelnią.

Monika Bukowska i Agnieszka Kapela

Biuro ds. Promocji i Informacji

 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
4 + 6 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.