Komunikat o błędzie

Deprecated function: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in include_once() (line 20 of /var/www/vhosts/e-magnes.pl/e-magnes.pl/studia.e-magnes.pl/includes/file.phar.inc).

Jakie prace dorywcze wybierają studenci?

Prace dorywcze i sezonowe cieszą się niezwykłą popularnością wśród studentów. Potrzeba własnego zarobku przy ograniczonym czasie ze względu na studia dzienne wymusza konieczność poszukiwania pracy, często nawet niezwiązanej z podejmowanym kierunkiem studiów.  

Studenci często już na początku studiów szukają praktycznej możliwości realizacji zdobytej wiedzy. Popularne stają się staże zawodowe, praktyki czy pierwsza praca w niepełnym wymiarze godzin. Odnalezieniem zatrudnienia w zawodzie, bez większych kwalifikacji czy tytułu naukowego może cieszyć się jednak nieznaczna garstka studentów. Bardziej popularne są łatwo dostępne, ale nisko płatne prace, które zapewnią dodatkowy przepływ gotówki.

Idealistyczne hasła mówiące o zdobywaniu doświadczenia, rozwijaniu umiejętności i podnoszeniu kwalifikacji zawodowych często mają się jednak nijak do rzeczywistości. Student, który musi utrzymać się sam w obcym mieście szukać będzie stabilnego zarobku, niezależnie od branży czy rodzaju zatrudnienia.

Według danych GUS w Polsce studiuje ponad 1 300 000 osób, z pośród nich aż 66% zdecydowało się na studia stacjonarne, ograniczając sobie tym samym możliwość pracy na pełen etat. Z badania „Portfel studenta” wynika, że minimalny koszt miesięcznego utrzymania się przez osobę studiującą na uczelni wyższej to 1600 zł. W cenę wlicza się opłaty za zakwaterowanie, wyżywienie, czesne i inne niezbędne wydatki.

 

Najpopularniejsze prace wśród studentów

Istnieje wiele możliwości zarobku, które kierowane są specjalnie do osób młodych, nie tylko studentów, ale i uczniów szkół średnich. Jedną z najpopularniejszych jest rozdawanie ulotek, które nie wymaga żadnych kwalifikacji. Elastyczny grafik, wybór dni tygodnia sprawia, że tak naprawdę każda zainteresowana osoba może podjąć się takiego zajęcia. Praca hostessy i demonstratora to zazwyczaj poświęcenie czasu w weekendy, podczas różnych wydarzeń. Niepełny wymiar godzin umożliwia połączenie pracy ze studiami dziennymi. Równie popularna stała się praca w Call Center. Mimo, że miejsca takie nie cieszą się pozytywną opinią, dają względną możliwość na naukę nowych umiejętności związanych z obsługą klienta, telemarketingiem oraz prowadzeniem sprzedaży, co może być cenne dla studentów pokrewnych kierunków.

Praca w restauracji czy kawiarni przy obsłudze gości jest równie popularna wśród studentów. Bardzo często stanowi też pracę sezonową w okresie wakacyjnym. Pozwala otrzymać wcale nie takie niskie wynagrodzenie, a napiwki stanowić mogą atrakcyjny dodatek. Hipermarkety, obsługa kasy, inwentaryzacje czy wykładanie towaru znajdują również uznanie wśród młodych osób. Praca ‒ zlecenie, często na parę dni może stanowić ciekawy zastrzyk dodatkowych pieniędzy, tym samym nie ograniczając studiów dziennych.

Inne zajęcia, które podejmują studenci to praca magazyniera, praca biurowa, na recepcji, w gastronomii oraz udzielanie korepetycji uczniom. Popularniejsza staje się również praca zdalna, pozwalająca dostosować harmonogram do indywidualnych potrzeb i wykorzystać przerwy między zajęciami. To często obsługa sklepu internetowego, marketing, copywriting, wypełnianie ankiet czy testowanie aplikacji i oprogramowania.

 

Student na rynku pracy

Studenci wybierają często pracę poza swoimi kwalifikacjami szukając zarobku. Czemu tak się jednak dzieje? Rynek pracy jest wymagający, a firmy już na wstępie oczekują kilkuletniego doświadczenia na stanowisku, co zamyka możliwości młodym ludziom. Ostatnie kilka lat pokazało jednak, że pracodawcy coraz częściej organizują staże zawodowe, zapewniając również wynagrodzenie. Staże uczą praktycznych umiejętności, a przede wszystkim wzbogacają CV. Do młodych ludzi coraz częściej kierowane są ciekawe oferty, które dają możliwość licznych szkoleń wprowadzających w obowiązki pracy.

Student studentowi nie równy i nie można oczekiwać, że każdy podchodzić będzie do przyszłej kariery w taki sam sposób. Stąd różnorodność podejmowanych zajęć. Jednym zależy tylko na zarobku, innym na zarobku z możliwością rozwoju w wybranym kierunku. Jedno nie ulega jednak wątpliwości, rynek pracy otwiera się na młodych i zapewnia im szanse rozwoju już w pierwszych latach studiów.

 

Autor: 
Agnieszka Żarnowiecka

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
13 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.