Komunikat o błędzie

Deprecated function: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in include_once() (line 20 of /var/www/vhosts/e-magnes.pl/e-magnes.pl/studia.e-magnes.pl/includes/file.phar.inc).

Montreal najlepszym miastem dla studentów.

Studenci Uniwersytetu Concordia w Montrealu, mieście uznanym za najbardziej przyjazne studentom.

Według międzynarodowego rankingu miast studenckich Paryż spadł z pierwszego, utrzymywanego przed 4 lata, miejsca.

Kanadyjskie miasto stanęło na szczycie QS Best Student Cities, przekształcenia corocznego QS World University Rankings.

Zwiększy to sugestie, że Kanada stanie się atrakcyjna dla większej liczby studentów międzynarodowych, zwłaszcza w odniesieniu do zmian w kwestii reguł wstępu do kraju jakie wprowadza rząd Trumpa.

Oferuje on też możliwość zdobycia dyplomu w dwóch międzynarodowych językach dzięki anglojęzycznym uczelniom, takim jak McGill University czy francuskojęzycznym takim jak Université du Québec à Montréal.

Aby wejść do tej ligi, miasta muszą mieć ludnoność 250.000 mieszkańców oraz posiadać co najmniej dwa uniwersytety w Światowym Rankingu Uniwersytetów.

 

Państwa będące alternatywą.

Rankingi oparte są na wielu czynnikach, takich jak jakość uczelni, obiekty dla studentów, przystępność cenowa, “atrakcyjność” miasta dla studentów, dostęp do pracodawców,międzynarodowość miasta, poziom tolerancji, zanieczyszczenie środowiska oraz bezpieczeństwo.Kanada jest bardzo atrakcyjna dla studentów zagranicznych- Montreal zajmuje pierwsze, Vancouver dziesiąte, a Toronto jedenaste miejsce w tej kategorii.

Ben Sowter, prezes QS Intelligence Unit, twórca rankingu, prognozuje, że rosnąca populacja Kanady przyczyni się do wzrostu “alternatyw do tradycyjnych miejsc najchętniej wybieranych przez studentów w Europie i Ameryce Północnej”.

„Kanada stanie się głównym zawodnikiem”, mówi Sowter.

Kanada może przyciągnąć studentów z USA, a studenci z Wielkiej Brytanii prawdopodobnie wybiorą Irlandię, Holandię czy Skandynawię, dodaje.

Rzeczniczka Montrealu mówi, że wzrost liczby zagranicznych studentów już nastąpił- najwięcej z nich pochodzi z Chin, Indii, Francji i Iranu.

 

Londyn nadal wzywa.

W Wielkiej Brytanii liczba zgłoszeń studentów z Unii Europejskiej spadła już o 7%, a brytyjskie uczelnie obawiają się, że następstwem Brexitu będzie spadek liczby studentów spoza wysp.

Jednakże szkodliwego wpływu nie widać póki co w rankingach- Londyn z 5 wzniósł się na 3 miejsce.

Według rankingu Londyn nadal jest bardzo atrakcyjny dla studentów.

Dwa światowe miasta- Londyn i Paryż są na szczycie trzech najlepszych studenckich miast- oferują one zarówno kulturowe jak i akademickie przeżycia.

Wraz z Bostonem(jego Harvard, MIT i Boston University) na liście najlepszych uczelni znajdują się także Londyn i Paryż.

Spadek z pierwszej na drugą pozycję Paryża spowodowany jest kosztami życia i spadkiem atrakcyjności, między innymi bezpieczeństwa.

Sower twierdzi jednak, że zamachy terrorystyczne w stolicy Francji nie miały na to wpływu, ponieważ ankietowani studenci potwierdzają, że jest nie wiele miast bardziej atrakcyjnych od Paryża.

Studenci wychodzą z założenia, że nie ma miast nieobarczonych ryzykiem- bez względu na to czy jest to Boston, Berlin czy Paryż, wszystkie z nich nadal są atrakcyjne dla studentów.

 

Urok Seulu.

Londyńskie uczelnie klasyfikują się wysoko pod względem jakości- „żadne inne miasto nie ma jakościowo lepszych uczelni niż Londyn”, a spadek funta po referendum ws. Unii Europejskiej poprawił przystępność cenową dla studentów spoza wysp.

Edynburg jest najwyżej klasyfikowanym szkockim uniwersytetem zajmującym 18 miejsce.

Oprócz Kanady innym krajem z dwoma miastami w pierwszej dziesiątce są Niemcy, dzięki Berlinowi i Monachium. Odzwierciedla to korzyści materialne oferowane przez Niemcy, ponieważ studenci zagraniczni nie muszą tam płacić czesnego.

 

Montreal i inne kanadyjskie miasta są konkurencją dla USA.

Najbardziej przystępnymi miastami, biorąc pod uwagę koszty życia, okazały się Kuala Lumpur w Malezji i Surabaya w Indonezji. Szkocki Sztokholm i amerykański Nowy Jork okazały się najdroższe.

Azjatyckie kraje, zwłaszcza Chiny i Indie, dostarczają największe grupy zagranicznych studentów. Jednak Azja staje się coraz bardziej atrakcyjna dla tamtejszych studentów, ponieważ ma aż 5 krajów w pierwszej dwudziestce, m. in. Seul, który zajmuje 4 miejsce.

Szanghaj jest najwyżej klasyfikowanym chińskim miastem zajmującym 25 miejsce, a Mumbai jest najwyżej w Indiach, na 85 miejscu.

Konkurencyjność w kwestii atrakcyjności dla zagranicznych studentów to duży biznes.

USA nadal pozostaje w czołówce rynków, a roczne dane pokazują, że po raz pierwszy w historii ponad milion zagranicznych studentów wybrało amerykańskie uczelnie. Prawie 330.000 z nich pochodzi z Chin.

Poza korzyściami związanymi z międzynarodowymi partnerstwami badawczymi i długoterminowym wpływem kulturowym, tacy zagraniczni studenci stanowią także duży zysk dla budżetu państwa, około 36 mld dolarów dla gospodarki Stanów Zjednoczonych.

Możliwość przyciągnięcia większej liczby atrakcyjnych ekonomicznie studentów powoduje, że tego typu rankingi to coś więcej niż tylko konkurs piękności krajów.

 

Najlepsze studenckie miasta według QS w 2017 roku to:

1. Montreal

2. Paryż

3. Londyn

4. Seul

5. Melbourne

6. Berlin

7. Tokio

8. Boston

9. Monachium

10. Vancouver

11. Hong Kong; Toronto

13. Sydney

14. Singapur

15. Zurych

16. Wiedeń

17. Kyoto- Osaka- Kobe

18. Edynburg

19. Nowy Jork

20. Brisbane

21. Tajpej

22. Canberra

23. Barcelona

24. Manchester

25. Szangha

Autor: 
Sean Coughlan/Tłum. Agata Szymańska
Źródło: 

BBC News

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 9 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.