Jak zdawać egzaminy czyli „Sposób na Alcybiadesa”

Zdawanie egzaminów powoduje silny stres i przyprawia o palpitację serca. Sztuką jest zdawanie i zdanie. Dla wielu to tylko 3xZ (czyli zakuć, zdać, zapomnieć), a dla innych to ciężka praca. Czasem uczniowie zarywają noce, aby sprostać wymaganiom stawianym w ich szkole.

Metody są różne. Jedną z nich jak pisze w książce pt. „Sposób na Alcybiadesa” jest poznać wymagania nauczyciela. Gdy się już wie co ma się umieć, warto podpytać kto i za co ma u nauczyciela danego przedmiotu plusy. Na przykład znanym chwytem jest zgłaszanie się do odpowiedzi na lekcji. Gdy się chce dobrze wypaść, najlepiej wkuć trzy ostatnie lekcje, potem zgłosić się do odpowiedzi, zgarnąć dobrą ocenę i za jakiś czas zrobić to samo znowu. Poza tym wielu nauczycieli lubi aktywnych uczniów na lekcji, więc warto parę razy podnieść rękę do góry i powiedzieć, co się myśli na dany temat. Potem kilka plusów za aktywność na lekcji da dobry efekt w postaci 5 lub lepszego potraktowania.

Gdy chodzi o egzaminy to są dwie główne możliwości. Pierwsza dla leniwych ale zdolnych, dotyczy omijania nauki na ile się da, aby w przeddzień egzaminu od rana do świtu, przez noc wkuwać wszystko co się do tej pory wzięło na lekcjach. W takiej sytuacji pomaga coca-cola albo cokolwiek z zawartością kofeiny, żeby nie zasnąć w trakcie maratonu. Druga możliwość dotyczy systematycznie uczących się z lekcji na lekcję, a więc w przeddzień egzaminu można wyjść na kawkę do pubu lub na seans do kina, aby się rozerwać, a wieczorem przerzucić kartki książki, szybko sobie przypomnieć to co już się opanowało na żmudnym wkuwaniu i pójść wcześniej spać.

Poza tym jest trzecia alternatywa: można iść nic nie umiejąc i liczyć, albo na pytania z rzędu takich, na które można coś wymyślić, albo na to, że nauczyciel przełoży egzamin na inny termin. Każdy może coś dla siebie wybrać byle bez szkody na ocenach i zdrowiu.

Agnieszka Szczepanik

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.