Komunikat o błędzie

Deprecated function: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in include_once() (line 20 of /var/www/vhosts/e-magnes.pl/e-magnes.pl/studia.e-magnes.pl/includes/file.phar.inc).

10 pomocnych zasad efektywnej nauki

Nauka jest niezbędna, jeśli chcesz osiągać dobre wyniki w szkole i zdać ważne egzaminy. Choć wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, czasami trudno jest zastosować w praktyce skuteczne metody nauki. Jest to powszechny problem wśród uczniów i studentów. Podzielimy się teraz kilkoma przydatnymi wskazówkami, które pomogą Ci rozwinąć silne podstawy, aby dobrze wypaść na egzaminach.

 

 

1. Ucz się w rozsądnych blokach czasowych

Jednym z najczęstszych błędnych przekonań jest to, że trzeba odbyć długie sesje nauki, aby przyswoić ogromną ilość materiału. W rzeczywistości jest to przeszkodą dla Twojego mózgu w zapamiętywaniu informacji. Lepiej jest podzielić naukę na mniejsze, 20-30 minutowe etapy, dzięki czemu mózg będzie w stanie zachować większy procent prezentowanych informacji.

 

2. Stwórz spójny harmonogram nauki

Aby pomóc swojemu mózgowi przygotować się do zapamiętywania informacji, spróbuj wyznaczyć w ciągu tygodnia konkretne godziny na naukę. Jeśli masz określony harmonogram, Twój mózg rozpozna ten schemat i będzie bardziej otwarty na nowe informacje w tym czasie. Warto uczyć się w ciągu 24 godzin od przyswojenia nowego materiału, ponieważ badania pokazują, że jeśli uczeń powtórzy to, czego nauczył się danego dnia, jest o 60% bardziej prawdopodobne, że to zapamięta.

Innym zalecanym momentem do nauki jest czas przed pójściem spać. Kiedy śpisz, twój mózg pracuje nad wzmocnieniem i zachowaniem nowych wspomnień. Z tego powodu, jeśli uczysz się tuż przed snem, Twój mózg z łatwością zachowa nowe informacje.

 

3. Twórz połączenia między różnymi tematami nauki

Jeśli zapamiętasz tylko kilka pojęć, ale potrafisz połączyć te pojęcia z innymi dziedzinami nauki, pomoże Ci to w dostępie do informacji, których wcześniej nie byłeś w stanie zapamiętać.

 

4. Używaj fiszek zamiast ponownego czytania notatek

Częstym nawykiem podczas nauki jest wielokrotne czytanie swoich notatek i podkreślanie kluczowych punktów. Badania pokazują jednak, że jest to na ogół nieskuteczny nawyk. Lepszą praktyką jest używanie fiszek. Dlaczego? Kiedy non stop czytasz coś ponownie, nie rzucasz wyzwania swojemu mózgowi, aby naprawdę zrozumiał dane pojęcia. Używając fiszek, zmuszasz umysł do rzeczywistego poznania tematu, aby przypomnieć sobie odpowiedź na zadane pytanie.

 

5. Wyznacz sobie konkretne cele na każdą sesję nauki

Łatwym sposobem na sprawdzenie, czy Twoje krótsze sesje nauki są efektywne, jest posiadanie konkretnego celu nauki. Zamiast obciążać swój mózg dużą ilością różnorodnych informacji, lepiej skupić się na nauce konkretnego pojęcia. Pomaga to w lepszym zapamiętywaniu i pewności siebie w tym wybranym temacie. Ważne jest również, aby nagradzać siebie, gdy osiągniesz te cele! Pozwól sobie na przerwę, spędź czas z przyjaciółmi lub zafunduj sobie przekąskę.

 

6. Wyjaśniaj na głos pojęcia, których się uczysz

Innym sposobem na lepsze zrozumienie tematów, które studiujesz, jest nauczanie ich innych. Wyjaśnianie pojęć na głos sprawi, że będą one dla Ciebie bardziej zrozumiałe i będziesz łatwiej przypominał sobie szczegóły. Chociaż jest to świetne ćwiczenie do wykonania z kolegami z klasy i przyjaciółmi, możesz również uczyć wyimaginowaną grupę osób. Nie ma znaczenia, komu tłumaczysz materiał, o ile potrafisz go wytłumaczyć.

 

 

7. Sprawdź się za pomocą praktycznych pytań

Jeśli jesteś w stanie znaleźć test praktyczny dotyczący tematu, którego się uczysz, skorzystaj z niego. To świetne narzędzie do wskazania, na których pojęciach powinieneś się bardziej skupić. Robienie testów również sprawia, że czujesz się bardziej pewny swojej wiedzy na dany temat. Poszukaj ich źródeł (np. Mometrix Academy lub Test Prep Review), aby dobrze wypaść w dniu prawdziwego testu.

 

8. Znajdź środowisko do nauki, w którym dobrze Ci się pracuje

Aby wspomóc pracę neuronów, warto znaleźć swoje „specjalne” miejsce do nauki. Spróbuj znaleźć spokojny zakątek, w którym będziesz mógł być sam i skupić się na nauce bez rozpraszania uwagi. Nie ma znaczenia, czy jest to biblioteka, kawiarnia, Twój pokój czy inne miejsce. Sprawdzaj sam, które miejsca sprawiają, że jesteś bardziej produktywny. Po ustaleniu tych miejsc jako wyznaczonych przestrzeni do nauki, Twój mózg zarejestruje, że nadszedł czas, aby się skoncentrować i stać się bardziej podatnym na nowe informacje.

 

9. Nie słuchaj rozpraszającej muzyki podczas nauki

Chociaż muzyka może wywoływać poczucie spokoju lub motywować, może również rozpraszać. Wykazano, że niektóre rodzaje muzyki klasycznej wspomagają mózg w zatrzymywaniu informacji, jednak skoczna muzyka z tekstem może utrudniać koncentrację. Jeśli więc zdecydujesz się na słuchanie muzyki podczas nauki, staraj się trzymać wersji instrumentalnych.

 

10. Odłóż telefon komórkowy na czas nauki

Spośród wszystkich czynników rozpraszających uwagę osób, które próbują się uczyć, telefony komórkowe są prawdopodobnie najważniejszym z nich. Chociaż wiadomości tekstowe i media społecznościowe są świetnymi formami komunikacji, nie ma dla nich miejsca w środowisku nauki. Jedną ze strategii, którą możesz wypróbować, jest ustawienie minutnika w telefonie i uzgodnienie, że nie będziesz patrzył na telefon w określonym czasie. Ustal, że sprawdzanie telefonu jest nagrodą za skupienie, a nie pozwalaniem, by ciągle odwracał twoją uwagę od materiału, którego się uczysz.

 

Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci wypracować świetne nawyki związane z nauką i zaliczyć kolejne egzaminy! Będziesz zaskoczony korzyściami płynącymi z zastosowania tych prostych technik. Życzymy powodzenia we wszystkich naukowych przedsięwzięciach!

 

 

Autor: 
Jay Willis / Tłumaczenie: Natalia Kochan

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.