
Instytut Świata Arabskiego (Instytut du monde arabe) pragnie, aby piąty najczęściej używany język na świecie mógł być nauczany przez władze publiczne i świeckie.
Język arabski będzie miał swój certyfikat na wzór angielskiego TOEFL. 15 kwietnia Instytut Świata Arabskiego ogłosił wprowadzenie międzynarodowego certyfikatu z języka arabskiego potwierdzającego poziom znajomości tego języka.
„Arabski jest piątym najczęściej używanym językiem na świecie i jak dotąd nie istnieje międzynarodowy certyfikat, niezbędne narzędzie umożliwiające ulepszanie i rozwinięcie jego nauczania” - zadeklarował Jack Lang, prezes Instytutu podczas publicznej prezentacji.
Pierwszy na świecie
Cima, skrót od „certificat international de maîtrise en arabe” (międzynarodowy certyfikat biegłości w języku arabskim), będzie adresowany do każdego, kto ukończył 15 lat, i kto „chce uzyskać certyfikat potwierdzający jego poziom znajomości języka arabskiego, z powodów akademickich, zawodowych lub osobistych”.
Będzie to służyło w szczególności do „ocenienia poziomu językowego kandydata”, który ubiega się o pracę lub w celu zatwierdzenie programu szkoleniowego. Pierwsze sesje egzaminacyjne będą miały miejsce wiosną w Europie i kilkunastu miastach świata arabskiego.
Egzaminy pisemne i ustne
Egzamin będzie sprawdzał kilka poziomów biegłości w języku arabskim „modern standard” (używanego w mediach, internecie i wspólnego dla wszystkich krajów arabskich) zgodnie z definicją zawartą w Europejskim Systemie Opisu Kształcenia Językowego, dokumencie wydanym przez Radę Europy. Obejmować on będzie kilka egzaminów ze zrozumienia i wypowiedzi ustnej oraz pisemnej. Certyfikat ten ma również cel polityczny: „Język arabski musi być nauczany przez władze publiczne i świeckie, aby uniemożliwić islamistom przejęcie kontroli nad tym tematem” - dodał Jack Lang.
Angelika Liszka
lepoint.fr
Dodaj komentarz