5 najczęściej popełnianych błędów przy rozpoczynaniu nauki nowego języka

Pamiętasz może ile razy rozpoczynałeś naukę obcego języka i poddawałeś się zniechęcony? Prawdopodobnie popełniałeś nieświadomie kilka „strategicznych” błędów.

Z czym kojarzy Ci się Sylwester? Z zabawą, szampanem, a może z postanowieniami noworocznymi? Pamiętasz jeszcze swoje dobre zamiary z zeszłego roku? Opanowanie nowego języka pewnie uplasowało się wysoko razem z chodzeniem na siłownię i rzuceniem uciążliwego nałogu. Bez względu na powody, dla których dokonałeś takich postanowień – rezultat jest niestety zawsze taki sam. W pierwszych dniach pracujesz pełną parą. Na początku wiosny twój zapał jednak opada i znajdujesz się w momencie, w którym gapisz się na książki do gramatyki kupione kiedyś z dużym entuzjazmem.

Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego wszystkim wydaje się, że nauka języka jest bardzo trudna i wymaga poświęcenia dużej ilości czasu? Przyczyną tego może być fakt, że wszyscy mamy kilka złych nawyków, których nie jesteśmy świadomi i nie wiemy jak się ich pozbyć.

Przyjrzyjmy się kilku najpopularniejszym błędom, jakie popełniamy rozpoczynając naukę oraz zastanówmy się jak im zaradzić.

 

  1. Nie spiesz się

Kiedy zaczynasz swoją przygodę z nowym językiem, twój entuzjazm nie zna granic. Z jednej strony to coś bardzo pozytywnego. Z drugiej strony ważne jest, aby nie bazować tylko na dobrych chęciach. Kiedy początkowy entuzjazm opadnie, możesz nie wiedzieć gdzie szukać dalszej motywacji. Dlatego właśnie ważne jest postępowanie w taki sposób, aby nie skończyło się to tylko na chwilowym słomianym zapale. Najlepiej podejść do tego na spokojnie, poskromić swój entuzjazm i upewnić się, że nauka języka stała się codzienną czynnością.

 

W przeciwnym razie skutek może być odwrotny: Przez pierwszy tydzień będziesz uczył się codziennie. Już w drugim tygodniu opuścisz jeden dzień bo będziesz zmęczony. Z tygodnia na tydzień będzie się to powtarzać. W końcu, sfrustrowany całą sytuacją, będziesz patrzył na stertę książek na swoim biurku.

 

Moja rada: Wykorzystuj swój entuzjazm tak, aby nauka stała się codzienną czynnością. Poświęcenie 10 minut dziennie jest o wiele lepsze od intensywnej nauki przez cały tydzień, po którym nie masz już ani ochoty, ani siły, aby kontynuować.

 

  1. Zalety słabej pamięci

Tak, dobrze przeczytałeś. Zwracam się do wszystkich, którzy uważają, że łatwość w zapamiętywaniu jest kluczem do wszystkiego. Do tych, którzy chwalą się fotograficzną pamięcią lub utknęli gdzieś na długiej liście słówek. Nie zrozum mnie źle. Dobra pamięć jest z pewnością przydatna, ale należy również wiedzieć jak ją ćwiczyć i używać we właściwy sposób.

 

Zapamiętywanie całych fraz może być pomocne w pewnych jasno-określonych sytuacjach (np. odbiór bagażu na lotnisku). Jednak nie będzie z tego żadnego pożytku w sytuacji, gdy tematy pojawiające się trakcie konwersacji nie były omówione w książce, której tak pilnie nauczyłeś się na pamięć.

 

Używaj swojej pamięci i zrób z niej swojego sojusznika. Ucz się zwrotów i słów na bazie skojarzeń lub przy użyciu technik mnemotechnicznych. A jeśli dane słowo sprawia ci problem, znajdź alternatywę lub sparafrazuj to, co masz na myśli. W ten sposób nie tylko aktywujesz swoje połączenia nerwowe, ale również jesteś w stanie lepiej i na dłużej zapamiętywać zagadnienia. Sam spróbuj!

 

Moja rada: Twoja pamięć jest ważnym sojusznikiem, jeśli używasz jej w rozsądny sposób.

 

  1. Nikt nie jest doskonały

Nikt nie jest idealny i nie powinieneś do tego dążyć. Jedną z pierwszych przeszkód napotykanych na drodze do biegłości językowej jest absurdalne i przedwczesne oczekiwanie, że od razu zaczniesz mówić bezbłędnie oraz właściwie stosować gramatykę. Oczywiście jest to możliwe, lecz wymaga bardzo dużo pracy. Nie powinno to być jednak twoim celem przy nauce całkowicie nowego języka.

 

Możesz łatwo zgubić się przy szczególnie skomplikowanej gramatyce, chcąc powiedzieć coś prostego lub usilnie dążąc do perfekcyjnej wymowy. Z takim podejściem, najprawdopodobniej będzie to kwestia tylko kilku tygodni i poddasz się całkowicie sfrustrowany.

 

„Nie będę mówił dopóki nie opanuję perfekcyjnie języka. Lecz jeśli w ogóle nie zacznę mówić nigdy nie stanę się lepszy i mogę porzucić nadzieję, że kiedykolwiek będę mówił perfekcyjnie.” (tzw. Błędne koło)

 

Moja rada: Zrób sobie przerwę i nie bój się popełniać błędy! Wkrótce zauważysz postęp, który przybliży cię do twojego celu.

 

  1. Zero zabawy, tylko praca…

 

Właśnie do ciebie się zwracam– niestrudzonego, nieugiętego w nauce języka. Wstaniesz w końcu z tego krzesła, czy wolisz zapuścić korzenie i nie ruszać się z miejsca? Jesteś pilny i wytrwały. Wykorzystałeś swoją pamięć oraz zapał do nauki w najlepszy z możliwych sposobów. Zdałeś się na siebie i zacząłeś rozmawiać z ludźmi, bo zrozumiałeś, że wszyscy uczymy się poprzez popełnianie błędów. Co teraz? Czas na nagrodę.

 

Kiedy osiągnąłeś już tak duży cel, jakim było nauczenie się nowego języka, ważne, abyś docenił swój włożony trud i cieszył się osiągniętym sukcesem. Zdołałeś po raz pierwszy przeprowadzić prawdziwą konwersację? Pokonałeś tą trudną wymowę? Przeszedłeś przez dżunglę pełną zaimków? Zatem powinieneś to uczcić i zrobić coś dla przyjemności. Obejrzyj film, zaśpiewaj piosenkę, posłuchaj radia… ale oczywiście w języku, którego się uczysz! Kiedy połączysz naukę języka z rzeczami, które dają radość, będziesz w stanie uczyć się i zapamiętywać o wiele skuteczniej i przede wszystkim łatwiej.

 

Moja rada: Nie musisz uczyć się jak szaleniec. Nauka powinna być połączeniem przyjemnego z pożytecznym oraz dobrą zabawą!

 

  1. Cel musi być zawsze w zasięgu wzroku

Naucz się mieć swój cel zawsze w zasięgu wzroku. Oczywiście nikt nie powie, że nauka języka, przez wzgląd na nią samą, jest idealną motywacją. Ale jeśli chcesz zobaczyć koniec drogi, musisz najpierw uświadomić sobie przyczynę, dla której rozpocząłeś swoją podróż.

 

Dlaczego uczysz się nowego języka? Z zamiłowania? Dla samorozwoju? Ponieważ chcesz spróbować swojego szczęścia w innym państwie? Bo masz już dość filmów z dubbingiem. I o to właśnie chodzi. Miej na uwadze swój cel i bądź świadomy tego, że każdy mały krok przybliża cię do końca drogi, czyli do sukcesu.

 

Moja rada: Trzymanie celu w zasięgu wzroku wpływa na motywację. Ustal cel zanim zaczniesz!

Tłumaczenie: Klaudia Bochra

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 15 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.