8 skutecznych sposobów jak nauczyć się języka obcego będąc dorosłym.

Jest wiele wymówek, aby nie podjąć się nauki języka obcego, zwłaszcza jako osoba dorosła. Wielu z nas tkwi w przeświadczeniu, że dzieciom poniżej siódmego roku życia najłatwiej jest przyswoić nowy język.

Ale zanim uwierzysz w to, że straciłeś swoją szansę weź pod uwagę badania z 2010 roku, które dowiodły, że osobom dorosłym nauka języków przychodzi najłatwiej. Ponadto, wielu poliglotów w swoich występach na TED zwraca uwagę na fakt, że większość czynników blokujących przyswojenie języka obcego ma podłoże psychologiczne.

Rada jest prosta: Podejdź do nauki z wesołym, żartobliwym nastawieniem (jak dziecko), rób błędy i naprawdę żyj językiem- słuchaj muzyki, oglądaj zagraniczne filmy, graj w gry.

Zrobienie z tego nawyku z pewnością pomaga. Jeśli spędzisz chociaż 30 minut dziennie(w metrze, w kolejce, przed snem) to zrobisz duży postęp. Jak powiedział Matthew Youlden, poliglota i ambasador aplikacji język Babbel, w swoim przemówieniu na wykładach TED, praktycznie nikt kto mówi po angielsku nie zna wszystkich słów z English Oxford Dictionary. Dopasuj język do swojego życia, spraw żeby był dla Ciebie ważny.

Poliglota Benny Levis twierdzi, że nigdy nie był w stanie nauczyć się nowego języka, nawet po 6 miesiącach w Hiszpanii, zanim nie zaczął traktować nauki jak czegoś zabawnego, radosnego. Większość mówców się z nim zgadza.

Prawda jest taka, że można przeżyć całe życie bez nauki języka obcego chyba, że podejmie się taką decyzję. Nie jest to coś czego nauczysz się poprzez zmianę języka w telefonie na hiszpański lub naklejenie na swój sprzęt kuchenny nalepek w danym języku wraz z tłumaczeniem. Przydadzą Ci się dodatki takie jak aplikacje językowe czy zaufany zestaw Rosetta Stone.

 

Poniżej jest 8 sposobów na naukę języka, które zakładają pozytywne nastawienie:

Oglądaj filmy z napisami.

Jednym ze sposobów, aby sprawić żeby nauka języka była przyjemna, żeby był naturalnie przyswojony i żeby nim „żyć” jest słuchanie języka w filmach z lub bez napisów w języku ojczystym. Poznasz brzmienie, schemat i rytm języka, a także dowiesz się czegoś o kulturze albo przynajmniej poznasz kilku reżyserów. To ciekawy sposób na przekucie hobby w coś co poszerza horyzonty i zwiększa słownictwo.

Pobierz zabawną aplikację.

Istnieje powód dla którego iPhone Apple stał się aplikacją roku. Sprawia on, że nauka języka jest zabawą i posiada wiele darmowych funkcji. Używam tej aplikacji (używając tylko niej przygotowałam się do wymiany zagranicznej) i bardzo podoba mi się fakt, że znalazłam efektywny sposób na spędzenie wolnego czasu, który w innym przypadku mogłabym spędzić robiąc coś zupełnie nieproduktywnego.

Pograj w grę.

Nauka powinna być zabawą. Ta popularna gra pomoże Ci nauczyć się hiszpańskiego zachęcając do popełniania błędów i angażując. Nauka nie zawsze jest ekscytująca, ale wizja pokonania znajomych grając w KLOO jest kusząca.

Ucz się oglądając teledyski, trailery filmowe itd.

Mówiąc o zabawie- możesz się nauczyć języka oglądając teledyski, trailery filmów, serwisy informacyjne i dające do myślenia wykłady.

Gotuj używając przepisów w obcym języku.

Poznaj nowy, ciekawy sposób na naukę języka obcego i zapoznaj się z kuchnią poprzez czytanie książki kucharskiej w zupełnie innym języku. Kompilacja zdjęć, powtarzanych słów i zaangażowanie będzie doskonałym ćwiczeniem pamięciowym.

Używaj naklejek tak, aby naturalnie wprowadzić słownictwo do swojego codziennego życia.

Mimo, że samo to ćwiczenie nie jest wystarczające aby przyswoić język, zawsze uważałam, że oklejanie przedmiotów w domu (lub samochodzie) nowymi słówkami pomogło mi wcielić język w życie.

Używaj aplikacji porównujących mowę.

Aplikacja Babbel pomoże Ci skupić się na wybranych istotnych aspektach języka, nie na całym słowniku. Interaktywne dialogi dadzą Ci informację zwrotną, której nie zapewni wiele innych aplikacji, a ich opcja rozpoznawania mowy pomoże Ci trzymać się wytycznych tak, że ucząc się czytać nie zaniedbasz kwestii spójności wypowiedzi czy wymowy.

Wiele wykładów TED, które obejrzałam w ramach przygotowania podkreślało rolę znalezienia szczerego, szczegółowego krytyka, który ciągle będzie wytykał Ci błędy w wymowie i mowie. Jest też jeszcze jeden powód dla którego ludzie myślą, że dorośli nie są w stanie uczyć się języków (jest to element zawstydzenia wynikającego z bycia poprawianym będąc osobą dorosłą). Fakt, że aplikacja jest w stanie dokładnie poprawić nasz sposób mówienia jest bardzo ważny w naszych kontaktach z innymi osobami dwujęzycznymi.

Znajdź obszerny, sprawdzony zestaw językowy.

Kolejnym doskonałym sposobem na poprawę mowy jest Rosetta Stone powszechnie znane urządzenie do nauki języka obcego.

Markowa technologia rozpoznania mowy porównuje Twój głos do rodzimego użytkownika języka 100 razy na sekundę. Jeśli nadal obawiasz się robienia błędów w rozmowach z native speakerami, to ta aplikacja jest doskonałym sposobem by pozbyć się kompleksów. Poza tym możesz zapewnić dostęp do aplikacji aż pięciu członkom Twojej rodziny co pomoże zrównoważyć wysoki koszt urządzenia.

Uzyskasz też dostęp do docenionej nagrodami aplikacji na telefon na 3 miesiące od otrzymania zestawu. Aplikacja jest do pobrania bezpłatnie w sieci.

Autor: 
Mara Leighton/Tłum. Agata Szymańska
Źródło: 

Buisness Insider

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
14 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.