Komunikat o błędzie

Deprecated function: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in include_once() (line 20 of /var/www/vhosts/e-magnes.pl/e-magnes.pl/studia.e-magnes.pl/includes/file.phar.inc).

Częste błędy przy nauce języka

Czasem usiłujemy nauczyć się języka przez lata, ale w żaden sposób nie może nam wyjść. Co robimy nie tak? I jak rozwiązać ten problem?

 

Zapominamy o przyjemności

Myślimy o nauce jak o ponurym obowiązku. Nie bez powodów, bo to czynność wymagająca dużego wysiłku. Ale im bardziej niechętnie podchodzimy do nauki, tym słabsze są nasze wyniki. Dlatego warto zadbać, żeby nauka była tak przyjemna, jak tylko się da. Bardzo dobrym sposobem na naukę języka jest oglądanie filmów. Ale koniecznie trzeba wybrać dobry film. Najlepiej taki, który chcielibyśmy obejrzeć niezależnie od nauki. Na podstawowym poziomie znajomości języka często jest to niemożliwe. Ale nawet wtedy warto dbać, żeby mieć choćby ciekawe podręczniki, bo im bardziej wiedza kojarzy się z przyjemnością, tym chętniej mózg ją przyswaja.

 

Zapominamy o motywacji

Wszyscy wiemy, że powinniśmy ją mieć. Tyle razy słyszeliśmy, że granice naszego języka są granicami naszego świata i tak dalej. Ale kiedy przychodzi do nauki, ta świadomość często nie starcza. Mówimy wtedy, że nie potrafimy się zmotywować. I często na tym wniosku poprzestajemy. Niesłusznie.

Ponieważ człowiek nie po to ma świadomość własnych procesów psychicznych, żeby poddawać im się bez refleksji. Jeżeli naprawdę chcemy znaleźć motywację, czasem musimy ją sobie stworzyć. Niektórzy robią to poprzez wyznaczanie sobie nagród. Inni poprzez dołączenie do grupy uczących się, którzy motywują się nawzajem. Radykalną, ale skuteczną metodą jest postawienie się w sytuacji, kiedy od znajomości języka naprawdę dużo zależy, czyli możliwie długi wyjazd za granicę. Nawet jeśli przed nim nie zdążymy dużo się nauczyć. Już sama świadomość, że mieszkało się przez jakiś czas w danym kraju sprawia, że perspektywa mówienia w jego języku zaczyna wydawać się czymś realnym i potrzebnym. A o to właśnie chodzi. Wyobrażenie nas samych mówiących w języku, którego chcemy się nauczyć, nie może być abstrakcją. Dla naszej nauki dobrze, żeby było wyraźne.

 

Zapominamy o nas samych

I to nawet egocentrycy. Uczymy się tak, jakbyśmy robili to dla szkoły, studiów, rodziców, nauczyciela, partnerki. Kogokolwiek byle nie przyznać, że tak naprawdę to wszystko dla nas. A to źle. Bo zdejmuje z nas odpowiedzialność. Nauczyciel nic nie zadał, więc nie zajrzę do podręcznika, myślimy. Nie tak to powinno wyglądać.

Dobrze jest mieć świadomość, że decyzji o nauce dokonało się samodzielnie. I to świadomość rozumianą nie jako powiedzenie tego sobie kilka razy dziennie. Trzeba ją zaszczepić w mózgu tak, żeby naprawdę się w nim przyjęła. Człowiek zachowuje się zupełnie inaczej na lekcjach, do których jest zmuszony i na takich, na które chodzi fakultatywnie. A jeszcze inaczej na tych, za które płaci. Niestety, niektórych motywuje wyłącznie to ostatnie. Ale nawet jeśli uczymy się akurat w ramach obowiązkowych lekcji dobrze jest pozwolić sobie poczuć, że tak naprawdę chodzi tutaj o nas. Na przykład angażując się w zadania dla chętnych albo ucząc się czasem rzeczy niezwiązanych z programem. System edukacji zabija w nas motywację wewnętrzną, poprzez bolesne uświadamianie nam, że jesteśmy jego częścią z przymusu. Ale to nie powód, żeby o siebie nie walczyć.

 

Tracimy nadzieję

Wydaje nam się, że jeśli uczymy się języka przez kilka lat i nadal nie umiemy mówić, to nie mamy już szans, żeby go opanować. Tymczasem punkt przełomowy może przyjść w dowolnym momencie. To, że do tej pory nam nie wychodziło, powinno być raczej motywacją do zmiany metody niż do poddania się. Jeżeli nauka od dawna nam nie wychodzi, dobrze wykroczyć poza schemat, żeby nie ponawiać starych przyzwyczajeń. Może potrzeba nam wyjazdu za granicę? A może zmiany szkoły językowej? Tu nie ma uniwersalnych rozwiązań. Zawsze warto się zastanowić nad własnymi potrzebami i możliwościami. W gruncie rzeczy nikt nas nie może nauczyć języka, jeżeli nie nauczymy się sami. Dlatego tak ważne jest, żeby metoda nauczania była dopasowana właśnie do nas. I to, żebyśmy byli wytrwali. Bo im trudniejsza droga do znajomości języka, tym większa radość z postępów.

Autor: 
AM

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
8 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.