Komunikat o błędzie

Deprecated function: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in include_once() (line 20 of /var/www/vhosts/e-magnes.pl/e-magnes.pl/studia.e-magnes.pl/includes/file.phar.inc).

Co Chinka myśli o języku francuskim

Dlaczego bronię języka francuskiego, gdy znam go dość krótko i nawet nie jestem francuską obywatelką?

Nauczyłam się francuskiego późno, bo w wieku 18 lat, o wiele później niż mandaryńskiego * w wieku 3 lat czy angielskiego mając 8. Jako nastolatka czytałam bardzo mało. Dopiero gdy opanowałem francuski, zainteresowałem się czytaniem, zwłaszcza literatury francuskiej. Około 6-7 lat temu, czyli w dość krótkim czasie, zaczęłam czytać prawie wyłącznie po francusku. W zasadzie nadal nic nie wiem o literaturze i języku. Po co więc w ogóle pakować się w niewygodną obronę języka francuskiego, gdy znam go dość krótko i nawet nie jestem francuską obywatelką?

Po prostu dlatego, że pracuję we Francji. Ludność francuska jest heterogeniczna: ludzie, którzy żyją obok nas, obrali różne drogi.

 

Język francuski jest, moim zdaniem, najbardziej jednoczący

Wolę uniknąć określenia „integrować się”, ponieważ używając tego czasownika często zrzucamy całą odpowiedzialność na jednostkę. Innymi słowy, to twoja wina, jeśli się „nie integrujesz”. Niektóre grupy etniczne są oskarżane o „trzymanie się razem”. Doświadczenie mówi mi, że rzeczywistość jest bardziej złożona. W ESSEC zdziwiłybyśmy się, ile wysiłku międzynarodowi studenci wkładają w doskonalenie swojego francuskiego. Niektórzy z nich, zainteresowani literaturą francuską, proszą nawet o prywatne lekcje w przygotowawczych klasach literackich (Khâgne). Jest rzeczą oczywistą, że jeśli ktoś studiuje we Francji, to dlatego, że szanuje, podziwia kulturę francuską; a jeśli po dyplomie zostajemy we Francji, to dlatego, że naprawdę pragniemy zintegrować się ze społeczeństwem francuskim, choćby ze względów praktycznych, aby lepiej wykonywać swoją pracę. W skrócie uważam, że nie brakuje pobudek osobistych, ale brakuje możliwości. Szkoły biznesu kładą nacisk na przekazywanie umiejętności technicznych, takich jak finanse.

 

Dobrze byłoby zaoferować więcej kursów związanych z cywilizacją francuską, aby zaspokoić potrzeby międzynarodowych studentów

Kocham francuski , jego piękno, jego paradoksy, intrygi, perypetie. Jest to niewątpliwie skomplikowany, tak jak życie, pasja, wolność, niepokój, nasza ludzka natura. Lubię literaturę francuską. Flaubert oczarowuje mnie, Gide porywa mnie, zawsze będę miała chęć odkrywać wiersze Aragona, kartkować powieści Stendhala, ponownie przeczytać historię Adolpha i Eleonore, ukryć się w głębokich refleksjach Montaigne’a, Wyruszam w podróż, jak we śnie, i zawsze budzę się z nieopisaną rozkoszą.

Ale czy to zdrada mojego języka ojczystego? Czy uważam za mniej wartościowe inne języki którymi władam w różnym stopniu?

Prawdą jest, że francuski wiedzie prym, jeśli chodzi o codzienne rozmowy, czytanie, pisanie, ale często jestem urzeczona słodyczą mandaryńskiej muzyki pop, często poruszona, gdy słyszę moich rodziców mówiących naszym regionalnym dialektem po drugiej stronie telefonu, często dotknięta, gdy moi rodacy z ESSEC pytają mnie po chińsku „jak Ci idą postępy we francuskim”. Tak jak doceniam skuteczność angielskiego słownictwa biznesowego, tak jestem wrażliwa na elegancję niektórych niemieckich słów z dziedziny muzyki. Dla mnie każdy język jest przyjemnością. Różnorodność wielu języków pozwala mi doświadczyć wielu przyjemności.

Mając chińskie pochodzenia, francuski nie jest jedynym językiem, którego używam i chyba żałuję, że nie nauczyłam się go jeszcze wcześniej. Ale to nie powstrzymuje mnie od kochania go, od chęci obrony. Mam głębokie przekonanie, że język francuski jest ważny dla wszystkich, którzy podobnie jak ja mieszkają we Francji, niezależnie od ich pochodzenia. Jako cudzoziemiec we Francji uważam, że szkoły biznesu powinny zapewniać więcej możliwości, aby promować naukę francuskiego.

___________

* Podobnie jak wielu Chińczyków, w rodzinie mówimy regionalnym dialektem, który moim zdaniem różni się od mandaryńskiego. „Prawdziwego” mandaryńskiego, nauczyłam się w szkole.

Autor: 
Justine Huiwen Zhang/Tłum. Ewa Kwaśniewicz
Źródło: 

huffingtonpost.fr, francais.fr

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.