Komunikat o błędzie

Deprecated function: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in include_once() (line 20 of /var/www/vhosts/e-magnes.pl/e-magnes.pl/studia.e-magnes.pl/includes/file.phar.inc).

Jak nauczyć się nowego języka? 7 tajemnic od tłumaczy TED

Mówią, że dzieci najlepiej uczą się języków. Ale to nie znaczy, że dorośli powinni się poddać. Poprosiliśmy niektórych z poliglotów z ,,TED Open Translation Project’’ o podzielenie się swoimi sekretami dotyczącymi opanowania języka obcego.

Ich najlepsze strategie dzielą się na siedem podstawowych zasad:

 

1.Stań się prawdziwy

Wybierz prosty, osiągalny cel, aby zacząć, abyś nie czuł się przytłoczony. Niemiecka tłumaczka Judith Matz sugeruje: „Wybierz 50 słów z danego języka i zacznij używać ich na ludziach, a następnie powoli zacznij przyswajać gramatykę”.

 

2.Niech nauka języków obcych zmieni styl życia.

Elisabeth Buffard, która przez 27 lat nauczania języka angielskiego zawsze widziała konsekwencję jako coś, co oddziela najlepszych uczniów od reszty. Znajdź nawyk językowy, który możesz stosować nawet wtedy, gdy jesteś zmęczony, chory lub szalenie zakochany.

 

3.Graj w dom z językiem. Im bardziej zaprosisz język obcy do swojego codziennego życia, tym bardziej twój mózg uzna to za przydatne i warte opieki.

„Wykorzystaj każdą okazję, aby poznać nowy język”, mówi rosyjska tłumaczka Olga Dmitrochenkova. Oznacz każdy przedmiot w domu w tym języku, czytaj napisane w nim książki dla dzieci, oglądaj podtytuły TED i TEDx lub opowiadaj na żywo fragmenty swojego życia wyobrażonemu zagranicznemu przyjacielowi.

 

4.Pozwól, aby technologia Ci pomogła.

Dmitrochenkova ma świetny pomysł: „Zabawne jest zresetowanie języka w telefonie, aby od razu nauczyć się nowych słów”, mówi. To samo dotyczy zmiany języka w przeglądarce. Lub możesz znaleźć bardziej zorganizowane możliwości uczenia się online. Holenderski tłumacz Els De Keyser poleca Duolinguo ze względu na gamizowane podejście do gramatyki, a Anki zapamiętuje słownictwo za pomocą „inteligentnych” fiszek.

 

5.Pomyśl o nauce języków jako bramie do nowych doświadczeń.

Dla hiszpańskiego tłumacza Sebastiána Bettiego nauka języka zawsze polegała na skoncentrowaniu się na doświadczeniach, które otworzą nowy język, od „odwiedzania parków rozrywki, uczestnictwa w pokazach lotniczych, cieszeniem się poezją kowbojską i festiwalami folkowo-rockowymi, po naukę technik eseju fotograficznego”. Innymi słowy, myśl o zabawnych rzeczach, które i tak chciałeś robić, i uczyniłyby z nich okazję do nauki języka. Wielu naszych tłumaczy podzieliło się tą radą. Tłumaczka włoskiego i francuskiego Anna Minoli nauczyła się angielskiego, oglądając niepublikowane wersje swoich ulubionych filmów, a chorwacki tłumacz Ivan Stamenković nagle zdał sobie sprawę, że potrafi mówić po angielsku w piątej klasie, po latach oglądania Cartoon Network bez napisów. Więc następnym razem, gdy będziesz potrzebować przepisu na wegańskie ciasto marchewkowe, znajdź taki w języku, którego próbujesz się nauczyć.

 

6.Poznawaj nowych przyjaciół. Kluczem jest interakcja w nowym języku - nauczy Cię intuicyjnego wyrażania myśli, zamiast mentalnego tłumaczenia każdego zdania, zanim je wypowiesz.

Znajdź rodzimych użytkowników języka w pobliżu. Albo szukaj zagranicznych korespondencji lub załóż tandem językowy online, gdzie dwóch wolontariuszy pomaga sobie nawzajem w ćwiczeniu swoich języków.

 

7.Nie martw się popełnianiem błędów. Jedną z najczęstszych barier w rozmowie w nowym języku jest strach przed popełnianiem błędów. Ale rodzimi użytkownicy mówią jak rodzice: każda próba porozumiewania się w ich języku jest obiektywnym dowodem na to, że jesteś utalentowanym geniuszem. Docenią twój wysiłek, a nawet ci pomogą. Denerwujesz się rozmową z rówieśnikiem? Spróbuj sprawdzić swoje umiejętności językowe z kimś nieco młodszym. „Byłam oszołomiona kiedy rozmawiałam z włoskim maluchem i zdałam sobie sprawę, że mamy ten sam poziom języka włoskiego”, wspomina niemiecka tłumaczka Judith Matz. I bądź cierpliwy. Im więcej mówisz, tym bardziej zbliżasz się do nieuchwytnego ideału „płynności rodzimej”. I rozmawiaj z ludźmi w twoim wieku.

 

Autor: 
Tłum. Kuba Czarkowki
Źródło: 

blog.ted.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
13 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.