Komunikat o błędzie

Deprecated function: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in include_once() (line 20 of /var/www/vhosts/e-magnes.pl/e-magnes.pl/studia.e-magnes.pl/includes/file.phar.inc).

Nauka zdalna - Jak studiować online?

Od jakiegoś czasu studia zdalne, czyli za pośrednictwem internetu są coraz bardziej popularne, ale w większości przypadków studenci wciąż stawiają na tradycyjny tok studiów dziennych lub zaocznych. Jednak pandemia koronawirusa spowodowała rewolucję edukacyjną, na przestrzeni której wszyscy studenci i uczniowie muszą stanąć przed wyzwaniem nauki online. Jak poradzić sobie z obecną sytuacją oraz jak zyskać motywację, to pytania które zadaje sobie zapewne wiele osób, nic dziwnego bo jest to nie lada wyzwanie dla osób przyzwyczajonych do systematycznych zajęć w grupie.

 

Zapewne pierwszą trudnością jaką napotkamy zmieniając tryb nauki na zdalny będzie brak umiejętności znalezienia motywacji i odkładanie obowiązków na później. Systematyczność i przymus chodzenia na codzienne wykłady, jak się zdaje dla wielu studentów jest główną motywacją, sprawdzana na zajęciach obecność oraz regularne kolokwia także przyczyniają się do aktywności i chęci nauki. Jednak jeśli przychodzi czas, kiedy nikt nas nie zmusza do codziennych wizyt na uczelni, materiały dostajemy online, a uczyć możemy się o każdej porze dnia i nikt nas nie rozliczy z tego czy wiedzę przyswajaliśmy skrupulatnie każdego dnia, czy też zostawiliśmy wszystko na jeden dzień, wtedy często ulegamy takim pokusom i sprytnie olewamy obowiązki, tłumacząc sobie, że mamy jeszcze sporo czasu. Niemniej jednak takie działanie wpływa na poziom przyswajalności wiedzy oraz na późniejsze zastosowanie jej w praktyce, ponieważ ucząc się wszystkiego na raz szanse na to, że wszystko zapamiętamy są znikome, podczas gdy systematyczność pozwala nam bynajmniej jedną lub kilka najważniejszych rzeczy zapamiętać codziennie, co w gruncie rzeczy daje finalnie sporą dozę wiedzy. Podczas gdy dostarczenie wszystkiego w jeden dzień może zwyczajnie tę dawkę pamięci zmniejszyć, bo nasz mózg po prostu się zmęczy i zaburzy się jego zapamiętywanie. Tak, więc najważniejsze jest, aby świadomie podchodzić do każdego zadania bądź materiału, musimy sami nauczyć się rządzić swoją wiedzą oraz możliwościami, najlepszą motywacją jednak będzie stwierdzenie, że jeśli zrobię to dziś to będę mieć wolne jutro, choć kuszące jest odkładanie obowiązków na potem. 

 

Dostosujmy tryb życia nauki zdalnej do naszego normalnego trybu.

Jeżeli od dłuższego czasu studiujemy dziennie, to właśnie w ciągu godzin dziennych nasz mózg nauczył się funkcjonować, a więc nie fundujmy mu rewolucji także pod tym kątem. Skoro nasze szare komórki przyzwyczaiły się do myślenia i przyswajania wiedzy do południa, a wiec zagwarantujmy im taką możliwość również w systemie nauki zdalnej. Nie odwlekajmy nauki do wieczora, bo nasz mózg zwyczajnie lepiej przyswoi tę wiedzę przed południem, jak zazwyczaj bo jest już wyuczony takiego trybu. Już się nauczył, że do południa przyjmuje wiedzę ważną, a potem funkcjonuje rozrywka, niby nic a jednak nasz mózg też zakodował już w sobie pewne nawyki i zwyczaje, a więc aby z nim współgrać i jednocześnie zbyt mu nie przeszkadzać nie szykanujmy naszych szarych komórek zmianą wszystkiego, im wystarczy już sama zmiana formy nauki, wiec nie wprowadzajmy jeszcze większego zamieszania związanego ze zmianą pory dnia nauki itp., bo takie działanie tylko spowoduje mniejszą przyswajalność wiedzy i rozstroi nasz organizm nie wnosząc nic dobrego.

 

Jak zapytać gdy nie zrozumiem 

Studiując zdalnie pogarsza się także sfera naszego kontaktu z wykładowcą oraz innymi studentami. Będąc na wykładzie często prowadzimy dyskusję, zadajemy pytania dotyczące zagadnień, których nie rozumiemy, a podczas zajęć online taka możliwość jest mniejsza, oczywiście nie jest zupełnie niemożliwa, ale sam fakt odległości znacznie ją pomniejsza. To samo dotyczy kontaktów między studentami, będąc na miejscu, w bliskiej odległości znacznie łatwiej jest dopytać, czy poprowadzić dyskusję na jakiś temat, natomiast w sferze zdalnej, jest to trochę utrudnione,  bo zastanawiamy się dużo więcej nad formą pytania, jego sensem, tym czy w ogóle warto oraz czy nasze zapytanie zostanie właściwie zinterpretowane i czy uzyskamy zrozumienie naszej myśli przez i innych, bo przecież o wiele łatwiej jest rozmawiać z kimś twarzą w twarz, niż na odległość. Choć pod względem kontaktów i relacji nauka zdalna jest bardzo niewygodna, musimy się z tą myślą oswoić i zacząć działać, wymagać to będzie na pewno sporo, bo nie jest łatwo zmienić od razu kanał komunikacji, aczkolwiek nie jest to niemożliwe, musimy tylko w to uwierzyć. Jeśli więc mamy pytanie do wykładowcy, zapytajmy w wiadomości e-mail, bądź na czacie, jeśli wykłady są w tej formie, ze znajomymi także luźno możemy kontaktować się przez serwisy społecznościowe, może warto pomyśleć też o dzieleniu się poradami na wspólnej grupie w social mediach? Chcąc nie chcąc musimy na ten ciężki czas znaleźć możliwie najlepszy sposób skutecznego kontaktu, choć bywa to trudne warto pomyśleć, że nie jesteśmy sami, bo z podobnym problemem zmagają się obecnie praktycznie wszyscy studenci w kraju. 

 

Nauka online, choć z pozoru wydaje się być prostym i luźnym zajęciem w rzeczywistości wymaga więcej pracy, samokontroli i mobilizacji od nas samych. Będąc na wykładach dostajemy gotową wiedzę, którą musimy tylko zapamiętać i zanotować, a w razie niejasności o wszystko na bieżąco możemy dopytać wykładowcę. Natomiast w systemie zdalnym często jesteśmy zmuszeni naprawdę szczegółowo przeszukać Internet i materiały edukacyjne, aby doszukać się odpowiedzi na pytanie. Poprzez takie postępowanie zdobywanie wiedzy zajmuje nam trochę więcej czasu i wymaga od nas cierpliwości oraz upartość w dążeniu do celu, niemniej jednak uczy nas także nowych rzeczy, takich jak skrupulatne pozyskiwanie informacji, właściwość interpretacji, czy też umiejętności rozkładania informacji na czynniki pierwsze. Jak się okazuje posiadanie zaplecza tego typy umiejętności przyda nam się w przyszłości nie tylko w szkole, ale także w pracy i życiu osobistym,  a więc nauka online to nie tylko nauka przedmiotu, lecz również przygoda ucząca wielu nowych umiejętności, nie koniecznie związanych z kierunkiem studiów.

Autor: 
Natalia Wasiak

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 9 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.