JAK NAUCZYĆ SIĘ JĘZYKA OBCEGO: 7 WSKAZÓWEK I METOD NAUKI

Jednym z najczęściej zadawanych pytań wśród studentów (i nie tylko) jest: Jak uczyć się języka obcego? Biegła znajomość przynajmniej jednego obcego języka jest dziś bardziej niż kiedykolwiek niezbędna do przystosowania się do coraz bardziej zglobalizowanego i pozbawionego barier rynku pracy.

Jeśli aspirujesz do znalezienia pracy za granicą lub wykonywania zawodu silnie ukierunkowanego na kontakty międzynarodowe, znajomość języków obcych jest dla Ciebie absolutnym priorytetem. Dla niektórych nauka języków to szybki i łatwy proces; dla innych może to być jednak niezwykle trudne. Ale jak zacząć uczyć się języka obcego od podstaw? Cóż, nie ma uniwersalnej metody, ale z pewnością istnieje szereg przydatnych sztuczek, których należy przestrzegać, aby uzyskać zadowalające wyniki.

Oto 7 wskazówek, jak szybko zacząć porozumiewać się w obcym języku

Czy desperacko próbujesz opanować co najmniej jeden język, ale uważasz, że jest to dla Ciebie za trudne? Jesteś we właściwym miejscu: w kolejnych akapitach tego przewodnika wyjaśnimy, jak uczynić ścieżkę nauki prostą i przyjemną oraz jak szybko uzyskać wyniki.

1 - Bądź zdeterminowany

Pierwsza rada, której chcemy Ci udzielić, może wydawać się banalna, ale konieczna w kontynuowaniu procesu nauki: będziesz musiał być bardzo zdeterminowany. Wielu z nas czuje się przytłoczonych ideą nauki nowego języka: motywacja jest niezbędna do osiągnięcia doskonałych wyników. Wyznaczanie celów pomoże Ci utrzymać wysoki poziom determinacji.

Twoje cele związane z nauką nowego języka muszą:

  • Być realistyczne: wyznaczaj szczegółowe cele i skup się na tym, czego zamierzasz się nauczyć, zamiast wyznaczać czas. Zamień cel „Dzisiaj chcę się uczyć przez 30 minut” na „Dzisiaj chcę się nauczyć 30 nowych słów”
  • Być zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe: długoterminowe cele są zbyt przytłaczające, aby motywować Cię każdego dnia. Dopasuj swój ostateczny cel do małych celów do osiągnięcia codziennie, co tydzień i co miesiąc;
  • Zapisane: pisanie jest uroczystym zobowiązaniem, dlatego zawsze pamiętaj, aby zapisać na papierze wszystkie cele, które zamierzasz osiągnąć.

2 - Znajdź towarzysza

Powiedzieliśmy, że klucz do nauki języka musi zostać określony. Ważną pomoc w twojej determinacji może udzielić towarzysz przygody: dlaczego nie podzielić się swoją wiedzą z inną osobą, która chciałaby osiągnąć te same cele? Angażujcie się razem w naukę języka, a przede wszystkim w dialog: w ten sposób możecie trenować i wymieniać informacje zwrotne oraz wzajemne wsparcie.

3 – Miej kontakt z kulturą

Jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć się języka, czy to angielskiego, francuskiego czy jakiegokolwiek innego, dobrze by było nawiązać również kontakt z kulturą związaną z tym językiem. Znajomość historii kraju lub kultury, bieżących wydarzeń, wierzeń religijnych i powszechnych zwyczajów może pomóc w zrozumieniu tego, co ludzie mówią i robią. W związku z tym, kiedy zbliżasz się do nowego języka, poświęć trochę czasu na poznanie kultury ludzi, którzy mówią tym językiem: odwiedź kraj, poszukaj informacji, obejrzyj ich programy telewizyjne. Znajomość kultury pomoże ci świadomie używać pewnych słów i nie wpaść w obraźliwe użycie.

4 - Wybierz odpowiednią metodę nauki

Jedną z największych trudności w nauce nowego języka jest znalezienie metody nauki, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Nie ma jednego sposobu na nauczenie się nowego języka i istnieje wiele podejść, z którymi możesz eksperymentować, aby osiągnąć cele, które sobie wyznaczyłeś.

Wśród technik nauki, z którymi możesz eksperymentować jest:

  • Prezentacja obiektu: spróbuj „zwizualizować” słowo, którego się uczysz. Wyobraź sobie przedstawienie tego słowa przed sobą i powtórz je na głos. Pomoże Ci to połączyć pojęcia i poprawić zapamiętywanie;
  • Słowa kluczowe: wprowadź nowe słowo, którego się uczysz, znaczenie tego samego słowa oraz słowo w Twoim ojczystym języku, które wygląda podobnie w jednym zdaniu. W ten sposób twój mózg będzie działał przez skojarzenie i będziesz miał tendencję do lepszego zapamiętywania nowego słowa, ponieważ jest ono umieszczone obok fonetycznie podobnego słowa, które znasz;
  • Gestykulacja: Gesty bardzo pomagają w zapamiętywaniu. Kiedy uczysz się nowych słów, „naśladowanie” tego słowa pomoże ci utrwalić je w umyśle

5 - Słuchaj

Aby nauczyć się wymowy nowego języka, staraj się uważnie słuchać. Musisz nauczyć się słuchać, zanim zaczniesz mówić. Każdy język brzmi dziwnie, gdy go słyszysz po raz pierwszy, ale im częściej się z nim stykasz, tym bardziej staje się znajomy. Co robić? Na przykład możesz obejrzeć film w języku, którego chcesz się nauczyć i dodać napisy w ojczystym języku: w tym przypadku możesz słuchać dialogów w nowym języku i śledzić je poprzez tłumaczenie symultaniczne. Im więcej słuchasz, tym łatwiej będzie ci rozpoznać słowa i zapamiętać je.

6 - Używaj języka w prawdziwym życiu

Najlepsza nauka ma miejsce w prawdziwych sytuacjach życiowych, zwłaszcza gdy nie masz wyboru i musisz używać języka obcego. Najłatwiej to osiągnąć, spędzając trochę czasu w obcym kraju. Wyjazd za granicę stwarza okazję do przebywania w otoczeniu ludzi mówiących w języku, którego chcesz się nauczyć, z których wielu nie zna Twojego języka ojczystego. W takim przypadku będziesz praktycznie zmuszony do komunikowania się z nimi poprzez naukę języka oraz naukę słów i idiomów typowych dla tego kraju.

Jednak nie zawsze można spędzić kilka tygodni za granicą; aby obejść ten punkt, możesz:

  • Spotkać się z partnerem językowym i porozmawiać kilka razy w tygodniu;
  • Dołączyć do wolontariatu w stowarzyszeniu zajmującym się cudzoziemcami w okolicy;
  • Użyć strony internetowej lub aplikacji, aby uczyć się języków;
  • Dołączyć do klubu konwersacyjnego, nawet wirtualnego

7 - Sprawdzaj swoje umiejętności

Podczas nauki języka obcego ciągłe stawianie sobie wyzwań jest niezbędne, aby sprawdzić swój rzeczywisty poziom nauki. Na przykład, jeśli uczysz się z książki gramatycznej, zrób testy próbne i wykonaj ćwiczenia na końcu każdego rozdziału. Sieć również może być cenną pomocą: istnieje mnóstwo zasobów internetowych, które pomogą Ci przystąpić do testów sprawdzających umiejętności językowe. Zobowiąż się do poddawania się standardowemu testowi co 3 miesiące, aby utrzymać motywację i pomóc Ci „udowodnić” swój poziom językowy potencjalnym pracodawcom, szkołom, a nawet samemu sobie.

Powiedzieliśmy już wszystko o nauce nowego języka na dziś: wszystko, co musisz zrobić, to postępować zgodnie z naszymi radami i rozpocząć naukę języka, który wybrałeś.

Autor: 
Autor: STAFF / tłum. Magda Stankiewicz
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
5 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.