Komunikat o błędzie

Deprecated function: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in include_once() (line 20 of /var/www/vhosts/e-magnes.pl/e-magnes.pl/studia.e-magnes.pl/includes/file.phar.inc).

Serbia pełnoprawnym członkiem programu 'Erasmus +'

W ubiegły wtorek w Brukseli Komisja Europejska i Serbia podpisały porozumienie o pełnoprawnym członkostwie tego kraju w programie „Erasmus +”.

"Ceremonia podpisania oznacza przejście Serbii z pozycji zewnętrznego partnera wprost do programu", ogłosiła Komisja Europejska, do której należy „Erasmus +”.

Porozumienie o przystąpieniu Serbii do programu "Erasmus+" podpisali w siedzibie KE europejski komisarz ds. nauki, kultury, młodzieży i sportu Tibor Navracsics oraz minister kultury, nauki i rozwoju technologicznego Serbii Mladen Šarčević.

"Jestem bardzo zadowolony, że mogę powitać Serbię jako pełnoprawnego członka programu „Erasmus+”. Nowy status umożliwi temu krajowi większą aktywność w dziedzinach szkolnictwa wyższego, młodzieży, sportu, szkoleń, szkolnictwa zawodowego oraz na rzecz szkół i szkoleń personelu w zakresie edukacji dorosłych”, powiedział Tibor Navracsics.

 

Nauka, młodzież i sport

Serbia już była aktywnym partnerem programu "Erasumus +".

Od 2014 roku około 7.000 serbskich studentów i nauczycieli miało okazję edukować się za granicą.

W tym samym czasie prawie 4.300 Europejczyków przyjechało do Serbii uczyć się lub wykładać.

"Zostając członkiem „Erasmusa +”, Serbia pojawia się w programie jako równoprawny partner krajów członkowskich UE tak, jak to było w przypadku Islandii, Lichtensteinu, Norwegii i Turcji”, mówi się w Komisji Europejskiej.

"Erasmus +" to program EU zapewniający finansowanie projektów współpracy w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu.

Wysokość środków finansowych przyznanych na cały okres realizacji programu to 14,7 mld euro. Program potrwa do 2020 roku.

Od początku programu tj. od 2014 roku Serbia przodowała na Bałkanach zarówno jeśli chodzi ilość zgłoszonych projektów, jak i wysokość pozyskanych środków finansowych oraz liczbę osób biorących udział w wymianach międzynarodowych, podała do wiadomości fundacja Tempus.

 

Większe możliwości

Do chwili obecnej instytucje edukacyjne i organizacje młodzieżowe wzięły udział w różnych projektach „Erasmusa +” o łącznej wartości ponad 67 mln euro, a liczba wykładowców, studentów i uczniów, którzy w tym okresie wyjechali za granicę w ramach wymiany międzynarodowej przekroczyła 5.800.

Obecnie realizowanych jest 300 projektów, w których biorą udział szkoły, organizacje młodzieżowe, uniwersytety i przedsiębiorstwa.

W wymianie międzynarodowej uczestników programu bierze udział rocznie 2.000 studentów oraz ponad 300 wykładowców, uczniów i pracowników organizacji młodzieżowych.

Wraz z pełnoprawnym uczestnictwem w programie zwiększą się dla chętnych możliwości szkoleń zawodowych poza granicami Serbii.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
6 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.