Podstawowe informacje o kołach naukowych

Jesteś studentem i pragniesz w ciekawy sposób poszerzać swoją wiedzę oraz zainteresowania? Zapoznaj się z kołami naukowymi działającymi przy uczelni, na której studiujesz – większość szkół wyższych oferuje ich szeroki wachlarz.

Czym są?

Najprościej mówiąc, koło naukowe to organizacja zrzeszająca studentów, działająca w obrębie szkoły wyższej, której celem jest działalność naukowa i samokształceniowa jej członków. Mogą do niego należeć wszyscy studenci danej uczelni, nawet z innego wydziału. Można spotkać się z twierdzeniem, że koła naukowe to przedsionek wiedzy. Eksperymenty, konferencje, obozy naukowe, spotkania gościnne z naukowcami- to kilka z wielu możliwości jakie nam dają. Nie ma się co oszukiwać- podczas ćwiczeń czy wykładów zazwyczaj otrzymujemy zbyt małą dawkę wiedzy, aby zastosować ją później bez problemów w praktyce. Na studiach samemu trzeba jej szukać. Zapisując się do koła naukowego można więcej czasu poświęcić temu, co rzeczywiście jest dla nas interesujące.

Więcej niż studia

W dzisiejszych czasach niełatwo jest zaistnieć na rynku pracy. Każdego roku ogromna ilość studentów zdobywa dyplom. Niestety, ukończenie studiów nie gwarantuje znalezienia pracy w zawodzie, który chcielibyśmy wykonywać. Warto jest specjalizować się w jakiejś dziedzinie, poszerzać wiedzę nie z przymusu, lecz chęci. Działalność w kole naukowym to inwestycja w rozwój osobisty, zdobywanie cennego doświadczenia. Bez wahania możemy umieścić ją w swoim CV. Z punktu widzenia pracodawcy, dodatkowa działalność zawsze postrzegana jest pozytywnie. Jako członek koła przestajesz być anonimowy, otoczenie wie, że działasz w różnych organizacjach, wyróżniasz się z tłumu.

Odkryj siebie

Studia to nie tylko czas nauki, ale także poznawania samego siebie i otaczającego nas świata. Myślimy poważnie o przyszłości, zawodzie, który chcemy wykonywać. Koło naukowe pozwala rozwijać pasje, uczy odporności na stres, pracy w grupie, sprawia, że nie boimy się głosić własnych poglądów. To bardzo ważne, ponieważ takie umiejętności pomogą przezwyciężać trudności napotkane w przyszłej pracy. Koło to przede wszystkim ludzie z pasją. Poznasz tam podobnych do Ciebie na tyle, by wiedzieli, o czym mówisz, ale jednocześnie na tyle różnych, byś mógł czegoś ciekawego się od nich dowiedzieć. Dzięki wspólnym wyjazdom na obozy, czy imprezy integracyjne otrzymasz niepowtarzalną okazję do zawarcia ciekawych znajomości (często przeradzających się we współpracę naukową) i przyjaźni na całe życie.

Zdaniem studentów

Konkluzja taka, że koło daje doświadczenie życiowe i lepiej przygotowuje cię do pracy po studiach/w trakcie studiów- Przemek J.

Przede wszystkim koło dało mi prawdziwych przyjaciół, masę kontaktów i niesamowitą podporę w znalezieniu pracy w zawodzie. W codziennej pracy mamy to samo, pracujemy projektowo, wywiązujemy się z deadlinów, działamy zgodnie z briefami. Produkt trzeba dowieźć. Jeżeli nie trafiłabym do koła naukowego to byłabym uboższa o cudowne 3 lata doświadczenia!- Ewelina B.

Działalność w Kole Naukowym pomaga nie tylko podczas samego procesu rekrutacji, ale także pozwala zostać dostrzeżonym przez potencjalnego pracodawcę dużo wcześniej, zanim jeszcze kandydat zdecyduje się na złożenie aplikacji do danej firmy.- Damian P.

Studenckie koło naukowe to super sprawa. Dzięki przynależności do niego, poszerzyłam swoje zainteresowania, utwierdziłam się w przekonaniu, co tak naprawdę chcę w życiu robić. Poza tym, poznałam fantastycznych ludzi przy których nie da się nudzić!- Magda D.

 

To Twój interes

Zastanawiasz się, co da Ci przynależność do koła? Zmień swoje nastawienie i pomyśl, co Ty możesz zrobić dla koła. Bycie biernym członkiem nie wchodzi w grę, musisz dawać coś od siebie. Jeśli liczysz na to, że na spotkaniach będziesz siedzieć z założonymi rękami, niczym na nudnym wykładzie, to jesteś w błędzie. Istota koła naukowego polega na tym, by wszyscy pracowali razem, wspólnie rozwiązując problemy i pomagając sobie poprzez dzielenie się wiedzą i doświadczeniem. O korzyściach płynących z udzielania się w kole, przeczytałeś w powyższych akapitach. Dlatego, jeżeli masz tylko taką możliwość, a przede wszystkim chęci, nie czekaj- zacznij działać! O swoją przyszłość warto zadbać już dziś.

Edyta Jaskólska
 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.