Komunikat o błędzie

Deprecated function: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in include_once() (line 20 of /var/www/vhosts/e-magnes.pl/e-magnes.pl/studia.e-magnes.pl/includes/file.phar.inc).

Wyraz „dzban” Młodzieżowym Słowem Roku 2018

W plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2018 niekwestionowanym zwycięzcą został „dzban”. Wyraz ten pojawił się niemal w co trzecim zgłoszeniu. Konkurs zorganizowało Wydawnictwo Naukowe PWN.

 

Dzban”- ulubione słowo polskiej młodzieży w roku 2018

Poznaliśmy Młodzieżowe Słowo Roku 2018. Jury w składzie Marek Łaziński, Ewa Kołodziejek i Bartek Chaciński ogłosiło, że zaszczytne pierwsze miejsce zajął wyraz „dzban”. Definicje tego słowa, proponowane przez uczestników plebiscytu, są wieloznaczne i wskazują bogactwo skojarzeń tego epitetu.

„Od jednoznacznie negatywnych: ‘osoba, która ma poziom intelektualny jak dzban, czyli żaden’ po łagodne ‘niemądra osoba, pieszczotliwa nazwa przyjaciela’. Są też definicje obrazowe: ‘ktoś, z kogo nawet Salomon nie naleje, bo jest nieforemny, mało lotny i grzecznie mówiąc towarzystwo za nim nie przepada’ i zwięzłe ‘no debil’. Najbardziej wyczerpująca jest definicja: ‘Dzbanem może być każdy. Wystarczy, że zrobi coś, co w jakikolwiek sposób nie spodoba się drugiemu rozmówcy. Tak powstaje dzban’. Oprócz dzbana jest także dzbanizm i dzbaniara, ale w definicjach pojawia się sugestia, że rzeczownik męski nie precyzuje płci”- czytamy na stronie sjp.pwn.pl , komentarz Marka Łazińskiego, członka jury plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2018.

Na wyraz „dzban” oddanych zostało prawie 30 proc. zgłoszeń. Na drugim miejscu uplasowały się epitety „masny”/”masno”, trzecie miejsce zajęły słowa „prestiż”/”prestiżowy”.

Zwycięskie słowa z poprzednich edycji plebiscytu, takie jak: „XD” i „sztos” znalazły się z kolei w pierwszej piątce.

Jury wyróżniło także trzy oryginalnie zbudowane słowa- „zwyklak”, „normik” oraz „mamadżer”.

 

Skąd wziął się wyraz „dzban”?

Słowo „dzban” może być metaforą pustej głowy bądź zapożyczeniem pseudonimu postaci z amerykańskich komiksów Jugheada Jonesa.

Wyraz ten zdobywa popularność szczególnie wśród młodzieży. „Na pewno nie jest niezbędny, ale wpisuje się w tradycyjne skojarzenia głowy jako pustego naczynia. Ważną rolę może odgrywać kształt fonetyczny: krótka, łatwo wpadająca w ucho sylaba rozpoczynająca się taką grupą spółgłoskową na początku, która nie występuje w żadnym innym polskim wyrazie (oprócz wyrazów pochodnych od dzbana oraz nazwy miasta Lidzbark). Oryginalność fonetyczna ma duże znaczenie w popularyzacji nowych słów. Tym komentarzem nie zachęcamy do użycia słowa „dzban”.- napisał na stronie sjp.pwn.pl, Marek Łaziński.

Autor: 
Monika Szymańska
Źródło: 

sjp.pwn.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
11 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.