Komunikat prasowy z dnia 10.01.2017 - Studenci Politechniki Warszawskiej w drugim etapie konkursu

Stworzona przez studentów z Politechniki Warszawskiej i Politechniki Wrocławskiej drużyna - Hyper Poland University Team - opracowuje projekt jednoosobowej kapsuły Hyperloop - nowego, ultraszybkiego środka transportu. Ich koncepcja uzyskała uznanie jury i tym samym pomyślnie przeszła pierwszy etap konkursu Hyperloop Pod Competition.

Hyperloop Pod Competition to zawody organizowane przez firmę SpaceX mające na celu wyłonienie najlepszej akademickiej konstrukcji prototypu kapsuły Hyperloop. Ten zaproponowany przez Elona Muska piąty środek transportu (obok samolotów, statków, samochodów i kolei) ma w przyszłości umożliwić ludziom naziemne podróżowanie z prędkością ok. 1 000 km/h.

Aby przyczynić się do rozwoju nowej wizji, studenci ze Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów(Politechnika Warszawska) nawiązali współpracę z Hyper Poland i z pomocą kolegów z Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych (Politechnika Wrocławska) oraz Koła Naukowego Napędów MELProp (Politechnika Warszawska) stworzyli zespół Hyper Poland University Team.

Studenci są aktualnie na etapie tworzenia kompletnej dokumentacji technicznej ich konstrukcji. Przygotowany przez nich projekt pomyślnie przeszedł wszystkie założenia pierwszego etapu. Członkowie Hyper Poland University Team liczą na możliwość zaprezentowania i przetestowania zaprojektowanej kapsuły w trzecim etapie, który odbędzie się w Los Angeles, USA. Jednak ich głównym celem jest rozwijanie technologii i promowanie idei Hyperloop w Polsce.

Jak działa Hyperloop? Jest to kapsuła poruszająca się w specjalnej rurze, w której ciśnienie jest tak niskie jak na wysokości 40 kilometrów, dzięki czemu znacząco zmniejszany jest opór powietrza, co przekłada się na niższe zużycie energii. Pojazd porusza się bez kontaktu z podłożem wykorzystując lewitację magnetyczną lub łożyska powietrzne. Napędzany jest silnikiem elektromagnetycznym zamontowanym na dole oraz sprężarką umieszczoną z przodu kapsuły.

Więcej informacji na stronie internetowej www.skappw.pl oraz www.hyperpoland.com

Kontakt:

Paweł Radziszewski, koordynator projektu
Telefon: +48 696 155 383
E-mail: pawel.r.radziszewski@gmail.com

 

Politechnika Warszawska jest wiodącą w Polsce uczelnią techniczną, która nieprzerwanie od lat zajmuje czołową pozycję wśród uczelni technicznych w Polsce. PW kładzie szczególny nacisk na udział w krajowych i zagranicznych programach badawczych. Uczelnia dysponuje potencjałem naukowo-badawczym w dziedzinie nauk technicznych tj. wyspecjalizowanymi kadrami, bazą badawczą i laboratoryjną na światowym poziomie. Transfer technologii jest ważnym elementem misji uczelni jako ośrodka innowacyjności i przedsiębiorczości. Na 19 wydziałach i w 1 kolegium kształci się aktualnie prawie 37 tys. studentów i doktorantów. W Politechnice Warszawskiej działa ponad 140 studenckich kół naukowych. Realizowane przez studentów projekty badawcze pozwalają na połączenie wiedzy zdobytej w toku studiów z umiejętnościami praktycznymi. Ponad 51 proc. absolwentów PW znajduje pracę w czasie krótszym niż miesiąc (Badanie Losów Absolwentów 2015) po ukończeniu studiów.

 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
6 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.