Studenci na wydział mogą już nie wrócić

Mija drugi miesiąc od kiedy uczelnie w Polsce pozostają zamknięte z powodu pandemii koronawirusa. Według wytycznych rządu nie zostaną otwarte szybciej niż po 24 maja. Część szkół wyższych decyduje się jednak na własną rękę zakończyć obecny semestr w sposób zdalny albo przełożyć sesję na okres wakacji.

Podczas konferencji prasowej minister edukacji Dariusz Pionktowski oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek ogłosili, że szkoły, przedszkola i uczelnie wyższe pozostaną zamknięte do 24 maja. – „Zachowujemy pełną spójność z ministrem edukacji, a więc data 24 maja jako termin zawieszenia działalności dydaktycznej dotyczy także uczelni wyższych” – skomentował Murdzek. Ustalono też wstępne daty egzaminów maturalnych i po ósmej klasie. Zmieniono jednak decyzję w sprawie żłobków i przedszkoli, które od 6 maja będą mogły być znowu otwarte dla dzieci pracujących rodziców. Placówki będą jednak funkcjonować zgodnie z nowymi wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

 

Co dalej z rokiem akademickim?

Obecna sytuacja wywołuje jednak niepokój w szeregach studentów i władz uczelni wyższych. Młodzi obawiają się wydłużenia roku akademickiego, a także wciąż niepewni są jak wyglądać będzie letnia sesja egzaminacyjna. Jeszcze w marcu ówczesny minister Gowin mówił, że „jeżeli uczelnie nie wrócą do normalnego funkcjonowania w maju, to z całą pewnością rok akademicki będzie musiał być wydłużony”.

Małgorzata Rybczyńska, rzecznik prasowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przyznała, że rok akademicki zostanie przedłużony, jednak studenci, którzy zaliczą przedmioty w sposób zdalny, nie będą musieli uczęszczać na zajęcia w miesiącach wakacyjnych. – „Już dziś wiemy, że rok akademicki ulegnie wydłużeniu co najmniej o dwa tygodnie, czyli o początkowy okres zawieszenia zajęć. Studenci, którzy w systemie zdalnym zaliczą sto procent przedmiotów, nie będą musieli uczyć się dłużej. Osoby, które ze względu na specyfikę przedmiotów, nie zdołają odbyć w ten sposób wszystkich zajęć, będą musiały uczyć się dłużej” – tłumaczy.

Tymczasem władze Uniwersytetu Łódzkiego postanowiły przesunąć sesję egzaminacyjną. „Przed nami kolejne wyzwanie – sesja egzaminacyjna” – napisał rektor w specjalnym komunikacie do studentów. – „Ponieważ nic nie wskazuje na to, byśmy mogli przeprowadzić ją w ustalonych wcześniej terminach w sposób tradycyjny, postanowiłem, że sesja rozpocznie się 24 sierpnia i potrwa do 24 września. Miejmy nadzieję, że wtedy będziemy mogli bezpiecznie ją przeprowadzić”.

 

Co z praktykami?

Epidemia uniemożliwiła również studentom kontynuację praktyk czy staży zawodowych. Przesunięcie ich na dalszy termin jest na pewno problematyczne, szczególnie dla studentów roczników dyplomowych, którzy bez stosownych zaświadczeń nie będą mogli przystąpić do egzaminów końcowych. Aktualnie wiele uczelni rozważa możliwość odbycia praktyk zdalnych, bądź ewentualnie przesunięcie ich na okres wakacyjny.

 

Obrona egzaminu prosto z domu

Od kilkunastu dni na różnych uniwersytetach w Polsce odbywają się również egzaminy dyplomowe za pomocą wideokonferencji. Do takiej formy przystąpił m.in. Uniwersytet Warszawski, Politechnika Łódzka, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu czy Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Uczelnia Łazarskiego w Warszawie ogłosiła: „Wszystkie egzaminy dyplomowe i końcowe w semestrze wiosennym roku akademickiego 2019/2020 odbędą się w trybie zdalnym przy użyciu Microsoft Teams lub innych platform informatycznych w formie wideokonferencji. Studenci dostaną dyplomy i suplementy bez wzmianki o tym, że obrona odbyła się online”.

Egzamin online wzbudza jednak stres wśród studentów, a część środowiska naukowego zadaje pytanie czy taki egzamin będzie traktowany na równi z tradycyjną formą. W końcu bardzo szybko na myśl mogą przyjść różne oszustwa, które ułatwia forma zdalna. Specjaliści zapewniają, że narzędzia wykorzystywane do przeprowadzania egzaminów dyplomowych są bezpieczne, a wszelkie dodatkowe procedury sprawiają, że nie ma mowy o nieuczciwych praktykach.

Na części uniwersytetów wyższych odwołane albo przełożone na późniejszy termin zostały również absolutoria i wszelkie inne uroczystości, które gromadzą społeczność akademicka. W tym roku ku niezadowoleniu młodych nie odbędą się również juwenalia i inne imprezy cykliczne, tak bardzo charakterystyczne w wiosennych miesiącach.

 

Zdalne nauczanie

Organizacja zajęć to również duże przedsięwzięcie dla studentów, wykładowców i całej uczelni. Chociaż nie wszystkie tj. bardziej praktyczne mogą odbyć się w wersji zdalnej, to zdecydowana większość działa w sposób zorganizowany. Problem stanowić mogą nakładające się godziny różnych zajęć, wideokonferencji z wykładowcami, a natłok obowiązków nierzadko przewyższa ten, który znany jest z normalnej formy uczęszczania na zajęcia. Najbardziej na obecnej sytuacji cierpią kierunki medyczne, artystyczne i pedagogiczne, gdzie zajęcia online mogą ograniczać się tylko do teoretycznych przedmiotów.

"Uważam, że uczelnie stanęły na wysokości zadania. Zdalne nauczanie najlepiej sprawdza się na politechnikach i na uniwersytetach o klasycznym profilu. Jest duża szansa, że zrealizują i zamkną semestr w ten, jednak - nietypowy dla nich - sposób" – powiedział prof. Jan Szmidt Rektor Politechniki Warszawskiej i przewodniczący Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

"Niektórzy studenci chwalą zaangażowanie i obecną organizację zajęć zdalnie, ale są też negatywne opinie - zależą np. od zaangażowania osób prowadzących albo możliwości technicznych uczelni. Jednak z każdym tygodniem widzimy w tym zakresie poprawę" – podkreśla Julia Sobolewska rzeczniczka prasowa Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej.

Jak wynika z raportu Niezależnego Zrzeszenia Studentów ponad połowa badanych deklaruje, że nie odbywa się aż połowa planowanych zajęć. Autorzy raportu stwierdzili, że uczelnie nie dysponują odpowiednimi platformami lub programami do przeprowadzenia zajęć online. "Co więcej, zauważamy także problem związany z dostępem do szkoleń i sprzętu, które w dużej mierze zarówno studenci, jak i kadra akademicka muszą zapewnić sobie samodzielnie" – dodają.

Autor: 
Agnieszka Żarnowiecka
Źródło: 

gloswielkopolski.pl, onet, PAP

Komentarze

Wysłane przez samia (niezweryfikowany) w
I’m an academic writer who loves to bring smiles to people's face. Writing is what I do for a living and I am so passionate about this. I have worked with several organizations whose mission is to help people solve writing problems. I love traveling and have visited several countries in the past few years. I’m happy to have written several books that have contributed positively to the lives of many. My works are available in several parts of the world. And I’m currently working with companies that help people save time. Being a part of this team has open more opportunities for me to excel as a writer. I have worked with different people and met many clients as a writer. I can handle any kind of writing and provide nothing but the best. People come to me all the time to ask if I can solve their assignment problems and I accept. I find pleasure in helping them to solve their problems as a writer. Professional Academic Writer – Samia Willis - <a href=https://arwain.net/>arwain.net</a> Corp

Wysłane przez mehmet (niezweryfikowany) w
Hello everyone, it’s Mehmet Love here! I work as an academic writer and have created this content with the intent of changing your life for the better. I started honing my writing abilities in high school. I learned that my fellow students needed writing help—and they were willing to pay for it. The money was enough to help pay my tuition for my first semester of college. Ever since school, I have continued to work as an academic writer. I was hired by a writing service based in the United Kingdom. Since then, the dissertations that I have created have been sold around Europe and the United States. In my line of work, I have become accustomed to hearing, “Mehmet, can you help me meet my writing assignment deadline?” I know that I can provide this service. Professional Writer – Mehmet Love – <a href=https://suisselifescience.com/>suisselifescience.com</a> Corps

Wysłane przez austin (niezweryfikowany) w
I’m an academic writer who loves to bring smiles to people's face. Writing is what I do for a living and I am so passionate about this. I have worked with several companies whose mission is to help people solve writing problems. I love traveling and have visited several places in the past few years. I’m happy to have written several books that have contributed positively to the lives of many. My works are available in several parts of the world. And I’m currently working with service providers that help people save time. Being a part of this team has open more opportunities for me to excel as a writer. I have worked with different people and met many clients as a professional. I can handle any kind of writing project and provide nothing but the best. People come to me all the time to ask if I can solve their assignment problems and I accept. I find pleasure in assisting them to solve their problems as a writer. Professional Academic Writer – Austin Hawes - <a href=https://www.andersnordberg.com/>www.andersnordberg.com</a> Team

Wysłane przez adna (niezweryfikowany) w
Hi and welcome to my webpage. I’m Adna. I have always dreamed of being a writer but never dreamed I’d make a career of it. In college, though, I assisted a fellow student who needed help. She could not stop complimenting me . Word got around and someone asked me for writing help just a week later. This time they would compensate me for my work. During the summer, I started doing academic writing for students at the local college. It helped me have fun that summer and even funded some of my college tuition. Today, I still offer my research paper writing to students. Academic Writer – Adna – <a href=https://onlinespeechwriting.com/>onlinespeechwriting.com</a>Company

Wysłane przez adna (niezweryfikowany) w
Hi guys, it’s Adna Underwood here! I work as a professional an essay writer and have created this content with the intent of changing your life for the better. I started honing my writing skills in college. I learned that my fellow students needed writing help—and they were willing to pay for it. The money was enough to help pay my tuition for my first semester of college. Ever since college, I have continued to work as an academic writer. I was hired by a writing service based in the United Kingdom. Since then, the essays that I have created have been sold around Europe and the United States. In my line of work, I have become familiar with hearing, “Adna, can you help me meet my writing assignment deadline?” I know that I can save their time. Professional Writer – Adna – <a href=https://onlinespeechwriting.com/>onlinespeechwriting.com</a>Confederation

Wysłane przez camden (niezweryfikowany) w
Hi Everybody Thanks for checking out my writing website . My name is Camden Patton. I have worked since high school in this niche. My passion for writing started at a young age. I wrote short stories as a child and eventually went on to work with my school newspaper. This early tryst into reporting eventually led me to academic writing. There is plenty of work for skilled writers. I specialize in research papers , but have the skills to do all types of academic writing. Reach out for more information about rates and a price quote. I’m looking forward to helping you. Academic Writer – Camden – <a href=https://arwain.net/>arwain.net</a> Company

Wysłane przez leticia (niezweryfikowany) w
Thanks for stopping by my page! I’m Leticia Figueroa. Even though I jokingly credit my mother for my writing talent, I know that it is a skill I have fostered from childhood. Though my mother is a writer, I also started out young. I’ve always had a way with words, according to my favorite educator. I was always so excited in science when we had to do a research assignment . Now, I help current pupils achieve the grades that have always come easily to me. It is my way of giving back to students because I understand the troubles they must overcome to graduate. Leticia – Professional Writer – <a href=https://www.sitejabber.com/reviews/killer-papers.com>Killer-papers</a> Band

Wysłane przez kyran (niezweryfikowany) w
Hello All Thanks for checking out my about page. My name is Kyran. I have worked several years in this niche. My aptitude for writing started at a young age. I wrote journaled as a child and eventually went on to work with my school newspaper. This early tryst into news reporting eventually led me to academic writing. There is plenty of work for qualified writers. I specialize in research papers , but have the skills to do all types of academic writing. Reach out for more information about rates and a price quote. I’m looking forward to helping you. Academic Writer – Kyran Mckinney – <a href=https://www.trustpilot.com/review/killer-papers.com>Killer Papers</a> Team

Wysłane przez leticia (niezweryfikowany) w
Hi everyone , I’m Leticia. Welcome to my website . I started writing in my early school years after a creative writing assignment for my English teacher. I did creative writing for several months before I thought about doing something else. I had always loved doing research papers because I’m passionate about learning. When you combine writing talent with a love of learning, academic writing only makes sense as a job. I’m passionate about helping the students of the future in their school career. When they don’t like their assignment , I am there to help. Leticia – Writing Expert - <a href=https://www.sitejabber.com/reviews/killer-papers.com>Killer-papers</a> Corp

Wysłane przez leticia (niezweryfikowany) w
Thanks for stopping by my page! I’m Leticia. Even though I jokingly credit my aunt for my writing talent, I know that it is a ability I have fostered from childhood. Though my grandmother is a writer, I also started out young. I’ve always had a way with words, according to my favorite professor . I was always so excited in English when we had to do a research paper . Now, I help current students achieve the grades that have always come easily to me. It is my way of giving back to communities because I understand the obstacles they must overcome to graduate. Leticia – Academic Writing Professional – <a href=https://www.sitejabber.com/reviews/killer-papers.com>Killer-papers</a> Company

Strony

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.