Jak dobrać tryb studiów do życia, potrzeb i oczekiwań?

Wybór kierunku studiów to jedna z ważniejszych decyzji w życiu, jednak jak się okazuje, ważny jest też dobór odpowiedniego trybu nauki, który pomoże w pełni realizować się studentowi i godzić wszystkie obowiązki i zainteresowania.

Praktycznie wszyscy wybierając swoją ścieżkę kariery i edukacji stają przed trudną decyzją. Tak jest też w przypadku wyboru studiów, bo jak się okazuje przyszli studenci zawsze muszą podjąć ważną decyzję dotyczącą nie tylko kierunku kształcenia, ale i trybu nauki. Warto jest szczegółowo i dokładnie przemyśleć ten aspekt, aby uniknąć późniejszych zmian trybu studiowania, który być może zacznie kolidować w innych życiowych poczynaniach studenta. Warto więc określić własne oczekiwania i potrzeby, tak, by wybrać najlepszy dla siebie tryb, który będzie w pełni satysfakcjonujący i nie przeszkodzi w innych dążeniach, pasjach, zajęciach. Możliwości jest naprawdę wiele, a więc warto się zastanowić, który sposób studiowania będzie najlepszy.

Studia dzienne, stacjonarne

Studia dzienne to bardzo powszechne rozwiązanie szczególnie wśród młodych osób, które są świeżo upieczonymi posiadaczami świadectwa dojrzałości. Mają one wiele plusów, takich jak możliwość bezpłatnej nauki, która możliwa jest na publicznych uczelniach w trybie dziennym, z drugiej strony jednak taka forma nauki wiąże się z przeprowadzką i poniesieniem kosztów z nią związanych. Stacjonarne studia pozwalają też na "przedłużenie młodości", czyli wydłużenie czasu chodzenia do szkoły w dzień, a nie w weekendy, czy wieczorami np. po pracy. Ten tryb nauki sprzyja też życiu towarzyskiemu, zawieraniu znajomości oraz spędzaniu czasu ze znajomymi z uczelni. Studiując dziennie podstawową wartością jest uczenie się, natomiast taka forma nauki niesprzyja podjęciu pracy, ponieważ godziny zajęć często rozłożone są na różne pory dnia i trudno jest je pogodzić z innymi obowiązkami. Jest to więc dobry wybór dla osób młodych, chcących poświęcić większość czasu na studia, a możliwość zarobku traktujących jako zajęcie dodatkowe, niewymuszone.

Tryb zaoczny, niestacjonarny

Studia weekendowe, czyli nauka w trybie zaocznym to dobre rozwiązanie dla osób pracujących w tygodniu lub posiadających sporo innych obowiązków, które uniemożliwiają naukę stacjonarną. Jest to też swego rodzaju rozwiązanie dla osób mieszkających w dalekiej odległości od miasta, w którym znajduje się uczelnia i nie mogących przeprowadzić się z różnych przyczyn. Wadą takiego trybu jest fakt odpłatności za naukę na wszystkich kierunkach, również na uczelniach publicznych, co z jednej strony wiąże się z dodatkowymi opłatami, z drugiej jednak pozwala zaoszczędzić na wynajmie mieszkania oraz daje czas na podjęcie pracy w tygodniu. Tego rodzaju nauka jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które oprócz ukończenia studiów chcą jednocześnie pracować lub oddać się w większym stopniu na przykład aspirującemu hobby, które wymaga poświęcenia sporej ilości czasu. Tryb zaoczny jest też możliwością nauki na drugim kierunku dla osób studiujących dziennie. Nauka w trybie niestacjonarnym pozwala też na jednoczesne zdobywanie doświadczenia zawodowego, które jest niezwykle ważnym aspektem na współczesnym rynku pracy.

Studia wieczorowe

Natomiast studia wieczorowe są dobrym rozwiązaniem dla osób pracujących do południa, którzy wieczory chcą poświęcić na naukę. Ten tryb pozwala też na zachowanie wolnych weekendów, tudzież pracę także w weekendy. System wieczorowy jest dostępnym, aczkolwiek niezbyt popularnym na polskich uczelniach, a więc w niektórych przypadkach taka możliwość nie jest dostępna. 

E-learning

Ciekawym, zyskującym w coraz większym stopniu na popularności i dostępności jest e-learning, czyli studia prowadzone w trybie online. Polegają one głównie na nauce za pośrednictwem Internetu, dodatkowo organizowane są zjazdy z częstotliwością od dwóch do trzech razy w semestrze. Sama sesja egzaminacyjna w większości przypadków także odbywa się w siedzibie uczelni. Taki tryb studiów daje naprawdę wiele możliwości, ponieważ nauka i jej czas zależy wyłącznie od studenta, gdyż każdy z nich dostęp do materiałów dydaktycznych ma 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. E-learning może stanowić rozwiązanie dla naprawdę sporej liczby osób, mogą to być osoby pracujące, zarówno w tygodniu, jak w weekendy, młode matki, osoby niepełnosprawne, czy też osoby mieszkające za granicą, niemogące pozwolić sobie na zbyt częste zjazdy. Nauka online pozwala też na łączenie studiowania kilku kierunków jednocześnie lub możliwości pogodzenia poświęcenia sporej ilości czasu pracy, tudzież aspirującego hobby z jednoczesnym poszerzaniem wykształcenia.

Tak więc, możliwości i trybów studiowania jest naprawdę wiele i tylko od studenta i jego indywidualnych możliwości i potrzeb zależy to jaki sposób nauki wybierze. Warto jest podjąć tę decyzję z rozwagą, aby nie żałować w późniejszym czasie swojego wyboru lub uniknąć konieczności zmiany trybu studiów.

Autor: 
Natalia Wasiak
Źródło: 

pixabay.com

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 6 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.