Francja: od początku epidemii ponad połowa młodych rozważała przerwanie studiów

Od początku pandemii 20% studentów „bardzo często” myśli o przerwaniu studiów. Fot. Pixabay.com

Od początku kryzysu związanego z COVID-19 ankietowani studenci czują się porzuceni.

Młodzi nie widzą światełka w tunelu. Trzeci lockdown we Francji może zacząć się za kilka dni, a studenci coraz bardziej martwią się o swoją przyszłość. Według sondażu* wykonanego na zlecenie francuskiego portalu Le Figaro Étudiant od początku kryzysu epidemicznego o przerwaniu studiów myślało już 54% ankietowanych. 20% z tych osób myśli o tym bardzo często.

Te liczby niepokoją, a prezydent Emmanuel Macron niedawno ogłosił powrót wszystkich studentów na uniwersytet przynajmniej na jeden dzień w tygodniu. „Jaki jest sens w spędzaniu dni przed komputerem na zajęciach, które mnie nudzą, jeśli po studiach nie będę miała pracy?”, pyta rozgniewana Laurie**, studentka drugiego roku w szkole komunikacji (we Francji „écoles de communication” oferują kierunki takie jak marketing czy komunikacja międzynarodowa).

Młodzi czują, że ich „poświęcono”

Ponadto wyniki badania pokazują, że od początku kryzysu związanego z COVID-19 66% studentów czuje się „porzucona”. Co gorsza, aż 56% z nich ocenia, że rząd ich „poświęcił”. „Dzieci szkolne, gimnazjaliści, licealiści i pracownicy mogli wrócić do trochę większej równowagi w życiu, tylko my nie możemy się ruszyć z domu. Co więcej, ciągle wytyka się nas palcami i mówi, że jesteśmy winni”, ocenia Arnaud, młody student pierwszego roku studiów magisterskich.

Poza tym większość respondentów jest zdania, że nie otrzymali wsparcia ani od rządu (89%), ani od uniwersytetu (61%), chociaż większość uważa, że nauczyciele byli chętni do pomocy (58%). „Mam wrażenie, że nasza szkoła nie zrobiła wszystkiego, żeby zaadaptować się do sytuacji. Niektóre zajęcia nadal polegają na rozsyłaniu kserówek, mamy mało godzin na wideoczacie”, opowiada Mathieu, kolejny student, tym razem uczęszczający do prywatnej uczelni.

Bardzo trudno uczestniczyć w zajęciach

Spośród młodych, którzy wzięli udział w ankiecie, tylko 13% ocenia, że „bardzo efektywnie uczestniczy w zajęciach”. Pozostali odczuwają wszystkie utrudnienia w utrzymaniu koncentracji podczas wielu godzin spędzonych przed komputerem. „Szybko się dekoncentruję. Po kilku minutach patrzę w telefon i zaczynam rozmawiać ze znajomymi. To prawie niemożliwe, żeby uczestniczyć w zajęciach od początku do końca bez robienia czegoś innego”, twierdzi Laurie.

W tej bezprecedensowej sytuacji studenci nie kryją pesymizmu: martwią się sytuacją ekonomiczną i społeczną we Francji (91%), sytuacją epidemiczną w kraju (81%) oraz swoją przyszłością (50%). Mówiąc dokładniej: 73% z nich jest zaniepokojona swoim wejściem na rynek pracy, 71% swoim zdrowiem psychicznym, 70% osiągnięciami w nauce, a 61% wartością swojego dyplomu. Te liczby martwią, a wygląda na to, że pandemia jeszcze długo się nie skończy.

*2522 studentów różnych kierunków (z uniwersytetów, politechnik, szkół handlowych, inżynierskich itd.) odpowiedziało na pytania w kwestionariuszu online przeprowadzonym w dniach 27-28 stycznia 2021 r.

**Imiona studentów zmienione.

Autor: 
Wally Bordas, Tłum. Ewa Ludera
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.